Lietuvoje nuo šių metų pradžios įrengta 870 MW galios naujų saulės elektrinių. Vis daugiau įmonių ir gyventojų jas įsirengia, pasinaudodami valstybės parama. Lietuvos energetikos agentūra jau skyrė finansavimą beveik 550 projektų, kuriuos įgyvendinant planuojama įrengti apie 38,6 MW galios saulės elektrinių už 14,4 mln. eurų.
Dabar Lietuvos energetikos agentūra kviečia įmones ir ūkininkus, atsinaujinančių išteklių energijos bendrijas (AIEB) bei piliečių energetikos bendrijas (PEB), įsirengiančius saulės elektrines iki 500 kW galios, teikti paraiškas valstybės paramai gauti pagal atnaujintas finansavimo sąlygas.
„Sudarytos galimybės ir didelėms įmonėms pasinaudoti finansine parama – tai dar vienas nuoseklus žingsnis gerinant paramos gavimo sąlygas. Artimiausiu metu kartu su Lietuvos energetikos agentūra dar kartą peržiūrėsime lėšų skyrimo mechanizmus ir priimsime sprendimus, kurie maksimaliai supaprastins valstybės paramos gavimą.
Pateikti paraiškas bus paprasta, jų vertinimas nestrigs ilgose procedūrose, o lėšos kuo greičiau pasieks jų gavėjus. Verslo ir gyventojų susidomėjimas teikiama valstybės parama yra didelis, todėl būtina sudaryti palankias galimybes pasinaudoti dotacijomis investuojantiems į atsinaujinančių energijos išteklių plėtrą“, – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
„Nuo šiol dotacijas saulės elektrinėms įsirengti jau gali gauti ne tik mažos, labai mažos ir vidutinės įmonės bei smulkūs ūkininkai, bet ir didelės įmonės bei ūkininkai, atitinkantys šį statusą. Paraiškų vertinimas bus greitesnis ir sklandesnis, o pareiškėjams, galintiems gauti nereikšmingą (de minimis) valstybės paramą, siūlomos dar geresnės sąlygos. Tikimės, kad atnaujintos sąlygos paskatins daugiau įmonių kreiptis dėl paramos ir įsirengti saulės elektrines“, – akcentuoja Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Kvietimai skelbiami teikti paraiškas pagal patikslintas projektų finansavimo sąlygas. Dabar įmonės, galinčios gauti nereikšmingą (de minimis) valstybės paramą, dėl dotacijos gali kreiptis ir tuo atveju, jei įranga buvo įsigyta ir saulės elektrinės montavimo darbai pradėti nuo 2023 m. birželio 22 d. Kitos šių projektų finansavimo sąlygos išliko nepakitusios.
Saulės elektrinę galima įsirengti nuosavame, nuomos ar kitais pagrindais valdomame nekilnojamo turto objekte. Įmonės ir ūkininkai gali gauti finansavimą, siekiantį 35 proc. nuo fiksuotojo vieneto įkainio. Bendrijos ir pelno nesiekiantys juridiniai asmenys, siekiantys įgyti bendrijos statusą – 45 proc. nuo įkainio. Taikomas fiksuotas vieneto įkainis – 1073,42 Eur už 1 kW įrengtos saulės elektrinės, be PVM. Pavyzdžiui, ūkininkui, įsirengusiam 100 kW saulės elektrinę, bus išmokėta beveik 37 570 eurų dotacija. Planuojama paskirstyti daugiau nei 41,1 mln. eurų paramos.
Saulės elektrinių įrengimui finansuoti paraiškas galima teikti užpildant elektronines formas.
Iki šiol aktyviausiai paraiškas paramai gauti teikė labai mažos ir mažos įmonės, pateikusios 78 proc., ūkininkai – beveik 20 proc. visų Lietuvos energetikos agentūros gautų paraiškų. Taip pat gauta 40 AEIB ir PEB bei siekiančių tokiomis bendrijomis tapti juridinių asmenų paraiškų dėl paramos saulės jėgainių projektams. Jau įsirengusiems beveik 2,4 MW galios saulės elektrinių įmonėms bei ūkininkams išmokėta apie 850 tūkst. eurų dotacijų.