Saulės energetikos plėtra Lietuvoje nemažina pagreičio – vis daugiau įmonių ir gyventojų įsirengia saulės elektrines, pasinaudodami valstybės parama. Lietuvos energetikos agentūra, įvertinusi iki šiol pateiktas paraiškas, jau skyrė finansavimą beveik 500 projektų, kuriuos įgyvendinant planuojama įrengti beveik 35 MW galios saulės elektrinių už beveik 13 mln. eurų.
Gruodžio 19 d. Lietuvos energetikos agentūra pakvies dar daugiau įmonių ir ūkininkų, įsirengiančių saulės elektrines sausumoje, teikti paraiškas valstybės paramai gauti pagal atnaujintas, geresnes sąlygas. Energetikos ministerija patvirtino patikslintas projektų finansavimo sąlygas, pagal kurias turi būti patikslintos ir Lietuvos energetikos agentūros skelbiamų kvietimų teikti paraiškas sąlygos.
„Paskelbsime kvietimus teikti paraiškas paramai atnaujintomis sąlygomis. Gauti dotaciją saulės elektrinei įsirengti galės ne tik mažos, labai mažos ir vidutinės įmonės bei smulkūs ūkininkai, kaip buvo iki šiol, bet ir didelės įmonės bei ūkininkai, atitinkantys tokių įmonių statusą. Taip pat bus suteiktos geresnės sąlygos pareiškėjams, galintiems gauti nereikšmingą (de minimis) valstybės paramą, paraiškų vertinimas vyks greičiau ir užtruks trumpiau.
Pasiūlę geresnes sąlygas, paskatinsime dar daugiau įmonių aktyviau kreiptis dėl paramos, įsirengti saulės elektrines ir pasigaminti elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių“, – pažymi Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Pagerinus finansavimo sąlygas, įmonės, galinčios gauti nereikšmingą (de minimis) valstybės paramą, dėl valstybės dotacijos galės kreiptis ir tuo atveju, jei įranga buvo įsigyta ir saulės elektrinės montavimo darbai pradėti nuo 2023 m. birželio 22 d. Be to, turint galimybę gauti nereikšmingą pagalbą, su paraiška teikiami paprastesni dokumentai.
Kitos šių projektų finansavimo sąlygos energetikos bendrijoms, verslui ir ūkininkams liks tokios pat, kaip anksčiau. Finansuojami gamintojų ir gaminančių vartotojų – įmonių ir ūkininkų, atsinaujinančių išteklių energijos bendrijų (AIEB) bei piliečių energetikos bendrijų (PEB) – saulės elektrinių iki 500 kW įrengtosios galios įsirengimo projektai išlaidų daliai padengti. Įrengta tokios galios saulės elektrinė pagamintų apie 500 MWh energijos – maždaug tiek elektros per metus suvartoja, pavyzdžiui, apie 20 tūkst. kv. m. administracinės paskirties pastatas bendroms reikmėms, t. y. įrangai, apšvietimui ir kt. buitiniams poreikiams.
Iki šiol aktyviausiai paraiškas paramai gauti teikė labai mažos ir mažos įmonės, kurios pateikė 78 proc. Lietuvos energetikos agentūros gautų paraiškų. Aktyvūs ir ūkininkai, pateikę beveik 20 proc. visų gautų paraiškų. Taip pat gauta 40 atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijų bei siekiančių jomis tapti juridinių asmenų paraiškų dėl paramos saulės jėgainių projektams. Juridiniams ir fiziniams asmenims, kurie dėl įvairių priežasčių negali įsirengti savo elektrinių, sudaroma galimybė, jungiantis į bendrijas, gauti didesnį finansavimą įsirengiant narių poreikiams skirtą elektrinę. Iki šiol jau pasinaudojusiems valstybės parama ir įsirengusiems beveik 2,3 MW galios saulės elektrinių įmonėms bei ūkininkams išmokėta apie 820 tūkst. eurų dotacijų.
Valstybės dotacijos skatina gyventojus ir įmones tapti elektrą gaminančiais vartotojais ir tai padeda išlaikyti gaminančių vartotojų skaičiaus bei jų įrenginių galios augimo tendenciją. Nuo šių metų pradžios gaminančių vartotojų, turinčių saulės elektrines, skaičius išaugo 43 proc. – iki 115,5 tūkst., o jų valdomų saulės elektrinių galia 58 proc. – iki 1374,4 MW. Saulės elektrinės Lietuvoje nuo šių metų pradžios jau pagamino daugiau elektros energijos, nei per 2020–2023 metus kartu sudėjus.