Kibernetinėms grėsmėms toliau vystantis kartu su moderniosiomis technologijomis, sklandus NATO partnerių bendradarbiavimas tampa esminiu stipraus Aljanso atsparumo pagrindu. Ši mintis buvo pagrindinė Nyderlandų Karalystės ambasados ir Pilietinio atsparumo iniciatyvos (Civic Resilience Initiative, CRI) organizuoto renginio „Decode & Defend: Tracking the Truth“ („Iššifruok ir apgink: sekant tiesą“) tema.
Pranešimo autorių pateikta nuotr.
Šių metų lapkritį Vilniuje surengtos vienos dienos dirbtuvės, skirtos valstybinio sektoriaus, diplomatijos ir žiniasklaidos profesionalams, suteikė dalyviams galimybę pasisemti vertingų įžvalgų iš kibernetinio saugumo ekspertų. Be to, dalyviai mokėsi naujausių atvirtų šaltinių žvalgybos (OSINT) metodų, kuriuos vėliau galėjo pritaikyti žaidimizacijos principu organizuotose praktinėse užduotyse.
Ką Lietuva gali pasiūlyti Nyderlandams?
Dėl savo ilgametės patirties kovojant su hibridinio karo taktikomis Lietuva tapo Europos Sąjungos ir NATO kibernetinio atsparumo lydere. Lietuva ne kartą parodė išskirtinį atsparumą ir inovacijas kovodama su hibridinėmis grėsmėmis – kibernetinėmis atakomis ir dezinformacijos kampanijomis, kurios dažnai naudojamos siekiant destabilizuoti visuomenę ir mažinti pasitikėjimą demokratiniais procesais. Atsakydama į šias grėsmes, Lietuva sukūrė sėkmingą strateginio bendradarbiavimo tarp nevyriausybinio sektoriaus ir valstybinių institucijų modelį. Vienas kertinių šios strategijos elementų – visuomenės švietimas, užtikrinant, kad Lietuvos piliečiai yra mokomi atpažinti dezinformaciją ir tinkamai reaguoti į kibernetines grėsmes.
Šis požiūris pavertė Lietuvą viena iš pirmaujančių valstybių skaitmeninės gynybos srityje, o jos patirtis suteikia NATO sąjungininkams svarbių pamokų, kaip integruoti skaitmeninį saugumą į nacionalines gynybos strategijas. Nyderlandai, susiduriantys su panašiomis grėsmėmis skaitmeninėje erdvėje, taip pat siekia panaudoti šias žinias stiprindami savo kibernetinio saugumo ir medijų raštingumo programas.
„Europos širdyje esanti Lietuva ne tik fizine, bet ir skaitmenine prasme yra priešakinėje linijoje kovoje su veikėjais, siekiančiais destabilizuoti demokratinę visuomenę ir ja manipuliuoti. Mes, Nyderlandai, žavimės ir remiame Lietuvos pastangas ir stiprybę šioje kovoje, suprasdami, kokį poveikį dezinformacija daro viskam – nuo nacionalinio saugumo iki visuomenės pasitikėjimo. Lietuvoje matome partnerę, kuri supranta dezinformacijos ir kibernetinio saugumo problemų sprendimo skubumą ir strateginę svarbą“, – Lietuvos vaidmenį pabrėžė Nyderlandų Karalystės ambasadorius Lietuvoje, Jack Robert Twiss Quarles Van Ufford.
Nyderlandams tarpvalstybinis bendradarbiavimas su Lietuva kibernetinio saugumo srityje yra svarbus dėl kelių priežasčių. Pirma, dezinformaciją ir kibernetines atakas dažnai vykdo priešiškų valstybių remiami aktoriai, taikydamiesi į kelias šalis vienu metu ir naudodami panašias taktikas. Antra, spartėjanti technologijų pažanga reikalauja, kad valstybės nuolat prisitaikytų ir mokytųsi viena iš kitos.
Didėjantis NATO dėmesys kibernetiniam saugumui kaip kolektyvinės gynybos strategijos daliai dar labiau pabrėžia Nyderlandų ir Lietuvos bendradarbiavimo svarbą. Lietuvoje dislokuoti Nyderlandų kariai, dalyvaudami NATO priešakinių pajėgų projekte, aktyviai mokosi vietinių dezinformacijos ir kibernetinio saugumo klausimų, taip prisidėdami prie bendrų Aljanso pajėgumų stiprinimo.
Stipresnio atsparumo link
Bendradarbiaudami su Lietuva, Nyderlandai siekia didesnio lankstumo ir veiksmingumo kovojant su skaitmeninėmis grėsmėmis. Abi šalys tęs bendras pastangas, kurdamos stipresnes ir labiau atsparias sistemas, skirtas dezinformacijos prevencijai ir kibernetinio saugumo stiprinimui. Tokie renginiai kaip „Decode & Defend“ ne tik prisideda prie skaitmeninės gynybos stiprinimo, bet ir remia platesnes Europos iniciatyvas, siekiant apsaugoti demokratijos, tiesos ir skaidrumo vertybes.