Sustiprintos „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) darbuotojų pajėgos per ilgąjį Vėlinių savaitgalį operatyviai atstatė nutrūkusį elektros energijos tiekimą dešimtims tūkstančių vartotojų. Daliai klientų elektros energijos tiekimas buvo laikinai užtikrintas pastačius 31 elektros generatorių, nes dėl stipraus vėjo kai kurių tinklo remonto darbų buvo neįmanoma atlikti dėl saugumo. Kaip ir per ankstesnes gamtos stichijas, taip ir lapkričio pirmomis dienomis didžiausią žalą tinklui padarė išversti medžiai ir lūžtančios jų šakos, kurie apgadino oro linijas.
„Sinoptikams prognozuojant stiprų vėją, ESO dar nuo trečiadienio telkė darbuotojus - stichijos padarinius tvarkyti buvo pasirengusios dvigubai didesnės operatyvinės budinčios pajėgos, 200 brigadų. Kadangi dirbo daug žmonių, vienu metu elektros energijos dėl sutrikimų neturinčių gyventojų skaičius vidutiniškai neviršijo 2–4 tūkst., tik atjungimų piko metu, lapkričio 1-osios vakarą, pasiekė 22 tūkst., bet po nakties buvo sumažintas iki 3,6 tūkst. vartotojų“, – sako ESO atstovė ryšiams su visuomene Rasa Juodkienė.
Stiprus vėjas lapkričio 1-osios rytą fiksuotas Klaipėdos regione, o po pietų jau siautė ir kitose šalies vietovėse. Iš viso dėl stipraus vėjo elektros tiekimas lapkričio 1–3 d. buvo laikinai sutrikęs per 200 tūkst. vartotojų, iš jų 90 tūkst. atjungimas truko ilgiau nei 3 min. Visiems vartotojams savaitgalį nutrūkęs energijos tiekimas jau atstatytas. Dar liko maždaug 700 klientų, kuriems elektros tiekimas nutrūko jau pirmadienį, jis bus atstatytas per parą.
„Brigados dirba ir šiems klientams elektros energijos tiekimas bus atstatytas per šiandien, vėliausiai iki kitos dienos ryto. Dėl stichijos nutrūkus elektros tiekimui ne visuomet atstatymo darbus galima pradėti vykdyti iškart, nes juos riboja saugumo reikalavimai. Pavyzdžiui, keltis su bokšteliais ir taisyti oro linijose nutrauktus laidus galima tik esant silpnesniam nei 15 m/s vėjui, taip pat kai kurie darbai negali vykti tamsiuoju paros metu“, – pastebi R. Juodkienė.
Iš viso ilgojo savaitgalio metu fiksuoti 1632 tinklo pažeidimai dėl smarkaus vėjo padarinių, iš jų 301 – 10 kV tinkle. Pastarieji būna sudėtingi ir imlūs laikui. Bendrovės duomenimis, liepos pabaigoje siautusios audros Kirsti metu tokių pažeidimų skaičius viršijo 6 tūkst.
ESO darbuotojai matydami, kai kurių padarinių nepavyks likviduoti greit, pajungė 31 generatorių. Taip daliai bendrovės klientų buvo atnaujintas energijos tiekimas, o darbuotojai ir toliau galėjo dirbti, kad atliktų reikalingus remonto darbus. Iš viso ESO buvo paruošęs prijungimui 170 elektros generatorių, taip pat dalis atokesnėse miškingose vietovėse gyvenančių gyventojų audrai buvo pasiruošę iš anksto ir apsirūpino elektros energija pasistatę savo generatorius.
„Dalis gyventojų buvo pasiruošę galimiems tinklo sutrikimams, todėl elektros tiekimą, kol bus atstatytas tinklas, užsitikrino patys, pasistatę elektros generatorius. Generatorius tikrai verta įsigyti gyvenant nutolusiose, mažai apgyvendintose, miškingose vietovėse, nes jie leidžia elektros tiekimą užsitikrinti ir tuomet, kai avarijos padarinių šalinimo darbai negali vykti dėl objektyvių aplinkybių: stipraus vėjo, tamsaus paros meto“, – sako R. Juodkienė.
ESO atstovė pažymi, kad vienu metu dėl stichijos nutrūkus energijos tiekimui daugelyje šalies vietų atvykti į jas visas iškart nėra galimybės, todėl prioritetas teikiamas vietovėms, kuriose pašalinus padarinius ir atstačius tinklo veikimą daugiausiai klientų bus grąžintas elektros energijos tiekimas.
„Pavyzdžiui, generatoriai pirmiausia jungiami prie transformatorinių, kad elektros energija būtų tiekiama strategiškai svarbioms įstaigoms: ligoninėms, gaisrinėms, policijos nuovadoms ir pan. Generatoriai taip pat pajungiami ir ten, kur sutrikimai būna labai sudėtingi ir jų likvidavimas užtrunka ilgai, tačiau pasiruošę iš anksto ir turėdami savo generatorius gyventojai gali elektros energija apsirūpinti ir iki atvykstant pagalbai“, – sako J. Juodkienė.
Bendrovės duomenys rodo, kad apie 80 proc. elektros tiekimo atjungimų įvyksta dėl sutrikimų 10 kV tinkle, kuris pažeidžiamas krentančių medžių ir jų šakų.