Spalio 31 d. Vilniuje prie Energetikos ir technikos muziejaus atidengtas laikmatis, skaičiuojantis 100 dienų iki 2025 m. vasario 8 d., kai Baltijos šalių elektros sistemos pirmą kartą pradės veikti savarankiškai ir nepriklausomai, o atlikus izoliuoto darbo bandymą sinchronizuosis su kontinentinės Europos elektros sistema.
„Šiandien paleidžiamas simbolinis laikmatis žymi šimtą dienų, likusių iki Lietuvos elektros tinklų sinchronizacijos su Vakarų Europa, tačiau žinoma, kad ne dienomis ar mėnesiais, o metais galime skaičiuoti laiką, per kurį buvo pakloti mūsų energetinės nepriklausomybės pagrindai – nuo SGD terminalo su atitinkamą ir pelnytą vardą gavusiu laivu-saugykla, visiško rusiškos kilmės išteklių atsisakymo, intensyvios atsinaujinančios energetikos plėtros, iki netrukus įvyksiančio atsijungimo nuo BRELL žiedo. Ko apskaičiuoti negalime, tai daugybės žmonių atkaklių pastangų ir įdėto nuoseklaus darbo. Nepametant krypties, nebijant kartais ir nelengvų, ne visuomet vien tik džiugiai sutiktų sprendimų, nes esą galbūt per brangių, „neapsimokančių“, tarsi galėtų būti kas nors brangesnio už nepriklausomybę ir orumą nebūti stumdomam tų, kuriems energetika tėra dar viena galios demonstravimo, šantažo ir spaudimo priemonė. Po šimto dienų finalizuosime vieną svarbiausių šios Vyriausybės išsikeltų uždavinių, tačiau energetinė nepriklausomybė, visai kaip ir valstybės, nėra pasiekimas, kurio nereikėtų saugoti ir toliau stiprinti. Ačiū visiems, tai dariusiems iki šiol, tęsiantiems šiandien ir ateityje“, – sako Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.
Siekdama energetinės nepriklausomybės, Lietuva nuėjo nepaprastai ilgą ir sudėtingą kelią. Sinchronizacija su kontinentinės Europos elektros tinklais – tai paskutinis žingsnis į Lietuvos energetinę laisvę.
„Tai yra neabejotinai vienas svarbiausių, o gal ir pats svarbiausias įvykis nepriklausomos Lietuvos energetikos istorijoje. Atsijungimas nuo BRELL ir prisijungimas prie Europos elektros tinklų - tai ne tik politinis veiksmas. Tai yra ypatingai svarbus žingsnis nacionalinio saugumo prasme. Mes taip pat patys savarankiškai valdysime elektros sistemos dažnį, aktyviau dalyvausime bendroje ES elektros rinkoje ir įdiegta infrastruktūra padės integruoti į Lietuvos sistemą daugiau elektros gamybos iš atsinaujinančių išteklių“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Istoriškai Lietuvos elektros energetikos sistema veikia sinchroniškai su IPS / UPS sistema, jungiančia Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos bei kitų šalių sistemas, o Baltijos šalių elektros energetikos sistemos dažnį centralizuotai valdo ir koordinuoja dispečerinė Maskvoje. Baltijos šalys kitų metų pradžioje visam laikui paliks BRELL žiedą ir prisijungs prie kontinentinės Europos elektros tinklų.
„Tai svarbus momentas, žymintis reikšmingo tarptautinio bendradarbiavimo laikotarpio pabaigą. Po 100 dienų baigsis 15 metų trukęs planavimas ir svarbiausi infrastruktūros patobulinimai. Visam laikui atsisveikiname su paskutiniu gyvu sovietmečio artefaktu – BRELL elektros tinklu. Tai darome ne todėl, kad tai lengva, bet todėl, kad tai būtina padaryti dėl mūsų bendro energetinio saugumo“, – sakė Latvijos klimato ir energetikos ministras Kaspars Melnis.
Baltijos šalių sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais vyks pasinaudojant išplėsta esama jungtimi tarp Lietuvos ir Lenkijos „LitPol Link“. Besiruošiant sinchronizacijai yra stiprinami vidiniai Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo tinklai, įrengiami sinchroniniai kompensatoriai, o sistemos rengiamos atsijungimui nuo IPS / UPS sistemos ir savarankiškam dažnio valdymui.
„Šiandien dar kartą patvirtiname savo vienybę ir švenčiame paskutinius etapus kelyje į saugesnę regioninės energetikos sistemos ateitį. Mūsų kaimynų parodytas solidarumas regioniniuose santykiuose yra neįkainojamas. Vertiname mūsų perdavimo sistemos operatorių „Litgrid“, „Elering“ ir AST darbą. Puikus bendradarbiavimas ieškant sprendimų ir judant link patikimos elektros energijos sistemos, kuri leis greičiau sinchronizuotis su kontinentinės Europos sinchronine zona, užtikrinant mūsų regiono energetinį saugumą ir nepriklausomybę“, – kalbėjo Estijos Klimato ministerijos generalinis sekretoriaus pavaduotojas energetikai ir mineraliniams ištekliams Jaanus Uiga.
Specialiai šiai progai sukurta vaizdo medžiaga su integruotu laikmačiu vilniečiams ir miesto svečiams bus rodoma visas 100 dienų iki atsijungimo nuo BRELL ir sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.