Tech-Park Kaunas vykusiame hakatone „Hack the Future: 24h Brain Activity for Public Sector Solutions“ Lietuvos, Suomijos, Latvijos ir Lenkijos technologijų entuziastai kūrė inovatyvius sprendimus viešajam sektoriui. Daugiau nei dešimt komandų apjungė jėgas ieškodamos, kaip pagerinti viešųjų paslaugų teikimą – sumažinti eismo spūstis piko metu mieste, padėti efektyviau konsultuoti miško priežiūros klausimais, organizuoti miesto muges ar stebėti hidrometeorologinių sąlygų pokyčius gamtoje.
„Viešasis sektorius savo kasdieniniame darbe susiduria su technologiniais iššūkiais, kuriems spręsti šis hakatonas sutelkė inovatorius, studentus ir startuolių bendruomenes. Tarptautinės komandos sėkmingai kūrė inovatyvius produktus miestui ir visuomenei. Džiaugiuosi, kad novatoriški sprendimų buvo gerai įvertinti komisijos ekspertų“, – teigė Tech-Park Kaunas vadovas Paulius Nezabitauskas.
Hakatono nugalėtojams išdalintas net 4 000 eurų prizinis fondas už inovatyviausius sprendimus. Pirmoji vieta ir 1 000 eurų prizas atiteko „Forest Brothers“ komandai už skaitmenizacijos sprendimą, kuris buvo įvertintas kaip vienas efektyviausių viešųjų paslaugų tobulinimo įrankių. „Beetles / Bazaar Hub“ ir „Hidro idėja“ taip pat laimėjo po 1 000 eurų už sumanius miesto ir skaitmeninės transformacijos sprendimus. 1000 eurų pasidalino ir renginio metu susibūrę „Golivy“, „Marky“ ir „IceLink“ komandos už svarų indėlį tobulinant viešąsias paslaugas.
„Džiaugiuosi, kad per trumpą laiką komandos stengėsi išanalizuoti ne tik technologinio sprendimo patikimumą, bet is atskleisti vartotojo kelią, poreikius, – sakė Tech-Park Kaunas projektų ekspertė Irma Bagdonienė, taip pat „Interreg BSR“ programos „3I solutions for PS“ projekto Lietuvoje atstovė. – Dalyviai demonstravo ryžtą ir atvirumą mokytis – būtent tokio požiūrio reikia sprendžiant viešojo sektoriaus problemas.“
Tarp populiariausių idėjų dominavo dirbtinio intelekto ir aplinkai draugiško transporto judėjimo valdymo sprendimai. Dalyviai vylėsi, kad būtent DI botai galėtų būti puikus įrankis viešojo sektoriaus paslaugoms, atsakant į užklausas bei efektyviai pateikiant informaciją. Sprendimų kūrėjams padėjo daugiau ne dešimtis privataus ir viešojo sektoriaus atstovų ir antreprenerių, prisijungusių prie mentorių klubo.
„Kuriant technologinius sprendimus viešajam sektoriui, labai svarbu orientuotis ne tik į pačią technologiją, bet ir į jos komercializavimo bei tolimesnio vystymo potencialą. Viešajam sektoriui skirtos inovacijos turi būti plačiai pritaikomos, lengvai naudojamos ir nešti realią, pamatuojamą vertę, – teigia biotechnologijų įmonės „Nando“ atstovė Milda Gaulienė, viena iš hakatono mentorių ir vertinimo komisijos narių. – Todėl komandos darbe ypač reikšmingas požiūris apimantis ne tik techninę kompetenciją, bet ir supratimą apie sprendimų pritaikomumą įvairiose srityse ir ilgalaikį poveikį visuomenei.“
Šis hakatonas Kaune subūrė daugybę kūrybingų protų iš įvairių Lietuvos mokyklų ir universitetų, tokių kaip KTU Informatikos fakultetas, Kauno kolegija ir SMK Aukštoji mokykla, o taip pat dalyvavo ir užsienio svečiai.
Iššūkius teikę viešojo sektoriaus atstovai pastebi, kad dalyvių sukurti sprendimai bus toliau vystomi ir ateityje. „Dauguma dalyvių siūlo ledo ižo susidarymo reiškinius upėse stebėti kameromis, vaizdą apdorojant DI pagalba, o viena komanda pasiūlė alternatyvų sprendimą, pasitelkiant plūdurus. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos teiktą iššūkio prizą laimėjo brandžiausia, dviejų mokslininkų komanda. Lapkritį planuojame su jais susitikti, aptarti galimybes toliau vystyti jų pateiktą idėją“, – sako Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos direktorius Ričardas Valančiauskas.