Visą praeitą savaitę, spalio 14–18 dienomis, Vilniuje vyko „Baltic Photonics 2024: mokslo ir pramonės dienos“ – pirmą kartą net 5 dienų trukmės renginys. Jame dalyvavo mokslininkai, lazerių technologijų ir biotechnologijų sektoriaus atstovai iš Lietuvos, pramonės lyderiai iš užsienio bei tarptautinė Taivano delegacija. Šis renginys tapo svarbia sąsaja tarp Lietuvos ir Taivano mokslininkų bei įmonių, skatinant tarptautinį ir tarpindustrinį bendradarbiavimą mokslo ir pramonės srityse.
Renginys vyko prieš spalio 21-ąją, kuomet visas pasaulis švenčia Tarptautinę fotonikos dieną, kas tapo puikia proga paminėti fotonikos technologijų pasiekimus ir aptarti ateities perspektyvas. Šių metų „Baltic Photonics 2024“ ne tik padėjo sustiprinti ryšius tarp Lietuvos ir Taivano, bet ir atskleidė sąsajas tarp fotonikos ir biotechnologijų sektorių.
Pirmąsias 2 dienas vyko mokslinė konferencija, organizuota Vilniaus universiteto ir Fizinių ir technologijos mokslų centro („FTMC“), bendradarbiaujant su Lietuvos lazerių asociacija ir Lietuvos mokslo taryba. Konferencijos metu buvo pristatyti naujausi pasiekimai fotonikos srityje, tarp kurių buvo aptariami THz šaltiniai, ultratrumpus impulsus generuojantys lazeriai ir jų taikymas medžiagų apdirbime, spektroskopijos taikymai sveikatos priežiuroje, dielektrinių dangų technologijų kūrimas bei daugiafotonė fotopolimerizacija ir kita. Po pranešimų vykusios diskusijos leido dalyviams giliau nagrinėti tarptautinio bendradarbiavimo galimybes.
Trečiąją dieną konferencijos dalyviai lankėsi pirmaujančiose Lietuvos fotonikos įmonėse ir tyrimų centruose, kur turėjo galimybę susipažinti su naujausiomis technologijomis, pažangiomis inovacijomis bei tiesiogiai pamatyti pramonės lyderių gamybines patalpas ir laboratorijas. Vizitų metu dalyviai turėjo galimybę pagilinti technines žinias ir užmegzti ryšius su vietos mokslininkais bei inžinieriais. Dienos pabaigoje surengtas tinklaveikos renginys istoriniuose Trakuose suteikė puikią progą užsienio svečiams geriau pažinti Lietuvos istoriją ir kultūrą, mėgaujantis ne tik vaizdingomis apylinkėmis, bet ir šiltais pokalbiais neformaliame aplinkos kontekste.
Ketvirtos dienos renginys buvo organizuojamas lazerinio mikroapdirbimo klasterio Toolas, koordinuojamo Visorių informacinių technologijų parko (VITP), bendradarbiaujant su LithuaniaBIO asociacija ir Inovacijų agentūra. Šios dienos dėmesys buvo sutelktas į tarpindustrinį bendradarbiavimą tarp fotonikos ir biotechnologijų sektorių. Lietuvos lazerių asociacija ir LithuaniaBIO pristatė atstovaujamas vienas stipriausių Lietuvos ekosistemų, po ko sekė pranešimai iš abiejų industrijų atstovų, kurių metu jie dalijosi įžvalgomis apie inovacijas šių dviejų pramonės šakų sankirtoje. Taip pat renginio metu Lietuvos mokslo taryba pristatė planuojamas dvišales Lietuvos ir Taivano mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros finansavimo galimybes. Konferencijos pabaigoje dalyviai aplankė 5 VITP parke įsikūrusias lazerines įmones.
„Fotonikos ir biotechnologijų ekosistemos yra vienos sparčiausiai augančių Pasaulyje, tačiau tarpusavyje šių dviejų ekosistemų atstovai iki šiol turi mažai galimybių tarpusavio susitikimams ir tinklaveikai. Todėl šių metų tarptautinis "Baltic Photonics" renginys sukvietė fotonikos ir biotechnologijų ekosistemų atstovus iš 4 skirtingų valstybių į Vilnių, į Visorių informacinių technologijų parką, kad galėtų tiesiogiai pabendrauti, pristatyti kuriamas technologijas, tyrimus, taikymų sritis ir aptarti bendradarbiavimo galimybes bei sąlygas“, – komentavo visorių informacinių technologijų parko l.e.p. direktorius Edmundas Žvirblis.
Paskutinę, 5-ąją dieną, vyko Lietuvos mokslo tarybos buveinėje. Šios dienos metu buvo nagrinėjamas pramoninis lazerių pritaikymas ir technologijų inovacijos lazerių srityje. Diskusijos vyko apie bendradarbiavimo galimybes, ypatingą dėmesį skiriant ULTRI laboratorijai ITRI institute Taivane ir būsimam Eureka Globalstars dvišaliam programos kvietimui.
„Džiaugiamės galėję į savaitės renginių ciklą pritraukti net 12 asmenų delegaciją iš Taivano. Jie ne tik pasidalino savo vykdomų tyrimų rezultatais, bet ir praturtino diskusijas vertingomis įžvalgomis bei patirtimi. Aktyvus jų dalyvavimas visoje renginio programoje padėjo dar labiau sustiprinti ryšius tarp mūsų šalių mokslininkų ir įmonių, skatinant ateities bendradarbiavimo galimybes“, – teigė Lietuvos lazerių asociacijos vykdančioji direktorė K. Ananičienė.
„Baltic Photonics 2024“ sulaukė ir tarptautinio dėmesio, dalyvaujant ne tik Lietuvos ir Taivano atstovams, bet ir kitų šalių pramonės lyderiams, įskaitant tarptautinių įmonių „Edmund Optics“ ir „Thorlabs“ atstovus. Žvelgiant į perspektyvą, organizatoriai tikisi, kad kitų metų renginys bus dar didesnis ir pritrauks dalyvių iš viso Baltijos ir Europos regiono.
Renginio organizatoriai: Vilniaus universitetas, Fizinių ir technologijos mokslų centras (FTMC), Visorių informacinių technologijų parkas (VITP) kartu su Toolas klasteriu, Lietuvos lazerių asociacija
Partneriai: Lietuvos mokslo taryba, LithuaniaBIO, Inovacijų Agentūra