Lietuvos energetikos agentūra surengė tarptautinę konferenciją, skirtą aptarti esminius Baltijos regiono energetinio saugumo klausimus, susijusius su pasikeitusia geopolitine situacija dėl agresijos prieš Ukrainą bei energetinės sistemos transformacija, Lietuvai siekiant tapti tvarios energetikos lydere regione, pereinant prie atsinaujinančių energijos šaltinių naudojimo ir didinant šalies energetikos sistemos saugumą, atsparumą bei užtikrinant nepriklausomybę.
Renginys „Nauja energetinio saugumo realybė Baltijos regione“ organizuotas kartu su Latvijos klimato ir energetikos bei Estijos klimato ministerijomis.
„Šiuo metu labiau nei bet kada anksčiau energetinis saugumas yra prioritetinis klausimas, ypač atsižvelgiant į dabartinius geopolitinius iššūkius. Siekiant kurti atsparią ir nepriklausomą energetikos sistemą bei užtikrinti energijos tiekimą, būtinas regioninis bendradarbiavimas. Didėjanti atsinaujinančių energijos išteklių dalis energetikoje taip pat reikalauja naujų sprendimų, užtikrinančių patikimą tiekimą ir sistemos stabilumą.
Turime toliau stiprinti jungtis regione, kartu stiprindami energetikos infrastruktūros apsaugą“, – sveikindama konferencijos dalyvius sakė Lietuvos energetikos agentūros direktorė Agnė Bagočiutė.
Kaip renginyje pažymėjo Lietuvos energetikos viceministrė Inga Žilienė, naujoji Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategija įtvirtino naują požiūrį į šalies energetinį saugumą ir numatė sprendimus, kurie padės tai užtikrinti. „Lietuvos energetinis saugumas – neatsiejama nacionalinio saugumo dalis. Šalyje parengta ir vykdoma programa, kuriant strateginės ir kritinės svarbos energetikos infrastruktūros fizinės bei kibernetinės apsaugos sistemą. Dėl geopolitinės situacijos Europoje turime užtikrinti tiek mūsų šalies energetinės infrastruktūros atsparumą, tiek ir stiprinti viso Baltijos regiono atsparumą, bendradarbiaudami tiek regioniniu, tiek ir Europos bei tarptautiniu lygiu“, – kalbėjo viceministrė.
Svarbiausi ES Baltijos jūros strategijos tikslai energetikos srityje yra rinkų integracija, Baltijos šalių sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais, energetinio efektyvumo didinimas ir atsinaujinančių išteklių (AEI) dalies didinimas bendrame energijos suvartojime. Šie tikslai neatsiejami nuo energetinio saugumo regione užtikrinimo.
Baltijos jūros regiono šalys susiduria su bendrais iššūkiais energetikos srityje – poreikiu užtikrinti didesnį tvarumą, energijos vartojimo efektyvumą, taip pat didinti energijos tiekimo saugumą ir diversifikaciją, o tokiame kontekste ypač svarbus regioninis bendradarbiavimas.
Konferencijoje „Nauja energetinio saugumo realybė Baltijos regione“ dalintasi aktualia informacija apie naują energetinio saugumo realybę, šalims koordinuotai siekiant bendrų tikslų. Lietuvos energetikos ministerijos, taip pat Latvijos klimato ir energetikos bei Estijos klimato ministerijų atstovai, šalių energetikos ir gynybos ekspertai dalijosi įžvalgomis, kaip atsinaujinančioji energetika užtikrina energetinį saugumą, koks jis bus ateityje ir kaip stiprinama tiekimo infrastruktūra bei patikimumas.
Aptartos kritinės energetinės infrastruktūros fizinės apsaugos ir atsparumo stiprinimo priemonės Baltijos šalyse. Buvo pristatyta Danijos energetinės sistemos perspektyva bei Estijos ir Latvijos energetinio saugumo sprendimai, pereinant nuo iškastinio kuro prie AEI naudojimo.
Ekspertai diskutavo, kaip užtikrinti energetikos sistemos stabilumą, mažinant iškastinio kuro reikšmę, pereinant nuo iškastinio kuro prie žaliųjų technologijų, dalinosi idėjomis, kaip formuoti tvarią energetikos politiką Baltijos šalyse, ir ieškojo atsakymo, ar nerimas dėl energetinio saugumo gali paveikti atsinaujinančių išteklių plėtrą.
Lietuvos energetikos agentūra kartu su partneriais – Latvijos klimato ir energetikos bei Estijos klimato ministerijomis – aktyviai dirba ES „Interreg“ Baltijos jūros regiono bendradarbiavimo programos projekte „PA Energy“, kuris skatina ES energetikos tikslus regione, bendradarbiaujant ir dalijantis gerąja patirtimi. EUSBSR PA Energy veikla vykdoma siekiant supaprastinti ES energetikos tikslų įgyvendinimą Baltijos jūros regione, pasinaudojant makroregioninio bendradarbiavimo privalumais. Projekto veiklos yra skirtos koordinuoti ES Baltijos jūros regiono makroregioninės strategijos energetikos srities tikslų įgyvenimą.