Finansų ministerijos organizuojamo konkurso „Europos burės 2024“ apdovanojimų ceremonijoje, vykusioje Kauno muzikiniame teatre, paaiškėjo, kurie Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis finansuoti projektai kuria didžiausią vertę Lietuvai ir visuomenei. Projektus rinko speciali komisija ir visuomenė. Dėl pergalės šiemet varžėsi beveik šimtas projektų prisidėjusių prie geresnio gyvenimo Lietuvoje kūrimo.
Šiemet apdovanojimų renginys buvo skirtas Kauno modernizmui, kadangi lygiai prieš metus –2023 m. rugsėjo 18 d. – jis įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.
„Tarpukariu Kaunas visai Lietuvos valstybei galėjo padėti užaugti ir stiprėti, kartu augo ir pats. Tad išlikusi to laikmečio architektūra yra daugiau nei tik estetinė išraiška. Semiantis įkvėpimo iš praeities, Kauno tarpukario modernizmo tradicija yra savotiškas kvietimas kurti drąsiai žvelgiant į ateitį. Šis požiūris visiškai atitinka šiandienos Europos Sąjungos investicijų tikslus – skatinti inovacijas, pažangą ir socialinę atsakomybę. Kaip ir tarpukario Kauno architektai, šiandien mes formuojame Lietuvos ir Europos ateitį investuodami į inovacijas, tvarumą bei socialinę gerovę. Turime galimybę stiprinti mūsų ekonomiką, modernizuoti švietimo ir sveikatos sistemas, kurti pažangias technologijas, skatinančias skaitmeninę bei ekologišką ateitį. Įsikvėpkime ir nesustokime kurti“, – kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Didžiausią vertę šaliai kuriantys projektai kaip ir kasmet buvo apdovanoti septyniose kategorijose: už investicijas į inovatyvius sprendimus, už investicijas į darnią aplinką, už investicijas į šiuolaikinę mokyklą, už investicijas į šiuolaikinę mediciną, už investicijas į bendruomeniškumą, už investicijas į žmogų ir už investicijas į inovacijas versle.
Specialią vertinimo komisiją, peržiūrėjusią beveik šimtą skirtingų projektų, sudarė mokslo, verslo, švietimo, kultūros ir visuomenės atstovai, o taip pat visuomenė, galėjusi išreikšti savo nuomonę partnerių tinklalapyje.
Paaiškėjo nominacijų laimėtojai
Europos burių apdovanojimai, vyksta kasmet jau šešioliktą kartą. Kiekvienais metais konkurse dalyvauja vidutiniškai 100 skirtingų ES investicijomis finansuojamų projektų. Projektų vykdytojai jau pajuto laimėjimo Europos burėse vertę – išaugusį projekto žinomumą. Šiemet daug dėmesio sulauks šie projektai.
Nominacijoje Už investicijas į inovatyvius sprendimus Europos burė įteikta Kauno technologijos universiteto (KTU) mokslininkams, sukūrusiems daugiafunkcines dangas ZnO nanodalelių pagrindu. Mokslininkų sukurta inovacija buvo pritaikyta saulės elementuose kaip savaime besivalanti, mažinanti atspindį, keičianti ultravioletinius spindulius į matomąją šviesą daugiafunkcinė danga. Ši danga gali būti pritaikyta ne tik saulės elementų paviršiams, bet ir fasadams, langams ar kitiems paviršiams.
Nominacijoje Už investicijas į darnią aplinką laimėjo Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centro (VAATC) projektas, kuriuo didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse įrengtos dalijimosi daiktais stotelės DĖK‘ui. Stotelių tinklo sistemos nauda abipusė: gyventojams sudaromos galimybės nereikalingais, bet geros būklės daiktais atsikratyti neteršiant aplinkos, legaliai ir patogiai. Į naujų šeimininkų rankas jie patenka taip pat nemokamai, todėl sunkiai besiverčiančios šeimos šiose stotelėse irgi suranda naudos. DĖK’ui stotelėse galima rasti drabužių, indų, baldų, knygų ir žaislų, pripildytų ankstesnių savininkų meilės ir rūpesčio.
Nominacija Už investicijas į šiuolaikinę mokyklą atiteko profesinio orientavimo sistemos – „Mukis“ įkūrėjams – Lietuvos neformaliojo švietimo agentūrai, bendradarbiavusiai su projekto partneriais – Užimtumo tarnyba bei Jaunimo reikalų agentūra. „Mukis“ – tai įrankis, kuriuo siekiama užtikrinti kokybišką karjeros paslaugų prieinamumą ir sklaidą visiems Lietuvos mokiniams. Žaismingas ir interaktyvus sistemos vedlys – lapiukas Mukis – kviečia mokinius kartu tyrinėti skaitmeninį Karjeros vadovo turinį. Lapiukas Mukis padeda mokiniams geriau pažinti save, suprasti savo stipriąsias ir silpnąsias puses bei poreikius ir padrąsina žengiant karjeros keliu.
Nominacijoje Už investicijas į šiuolaikinę mediciną laimėjo KTU tyrėjai, sukūrę galvos smegenų išėmijos ankstyvojo perspėjimo inovacines technologijas. Efektyvesniam pacientų gydymui mokslininkai siūlo metodą, leisiantį efektyviai prognozuoti paciento ligos eigą ir laiku priimti sprendimus gydymui.
Nominaciją Už investicijas į bendruomeniškumą gavo Šilutės miesto vietos veiklos grupė „Pamario kraštas“, projektu siekęs pagerinti Šilutės mieste socialinę atskirtį patiriančių asmenų socialinius įgūdžius kartu ugdant bendruomeniškumą ir skatinant savanorystę.
Nominacijos Už investicijas į inovacijas versle apdovanojimą gavo Lietuvos kultūros tarybos projektas „Dizaino sparnai“. Projekte dalyvauja pradedantieji dizaineriai, studijas baigę ne anksčiau kaip prieš penkerius metus ir neturėję pilnavertiškų galimybių įsidarbinti bei tobulėti per COVID-19 pandemijos laikotarpį. Šiame projekte jie turi unikalią galimybę įgyti profesinės patirties kuriant realius, įmonių poreikius atitinkančius dizaino sprendimus.
Nominacija Už investicijas į žmogų atiteko už Panevėžyje statomą modernų kompleksinių paslaugų centrą negalią turintiems vaikams ir jų šeimos nariams „Harmonijos miestas“. Planuojama, kad „Harmonijos mieste“ įsikurs konsultacijų ir edukacijos, specializuotos pagalbos šeimai, dienos, laikino atokvėpio, nuoseklaus lavinimo centrai. Skaičiuojama, kad čia bus galima aptarnauti iki 70 žmonių. „Harmonijos miestas“ bus pirmasis, teikiantis kompleksinę pagalbą šeimai visame Panevėžio regione.
Du skaitytojų favoritai
Apdovanoti ne tik septyniose kategorijose gausios ir kompetentingos komisijos išrinkti finalininkai – po statulėlę gavo ir du projektai, sulaukę daugiausia visuomenės balsų. Skaitytojai simpatiją išreiškė Kompleksinių paslaugų centro „Harmonijos miestas“ įkūrėjams. Projektui tai – jau antras įvertinimas šiemet. Skaitytojus sužavėjo ir Jonavos rajono savivaldybės administracijos projektas „Darnaus judumo priemonių diegimas Jonavos mieste“. Projekto metu buvo atlikti reikšmingi miesto viešojo transporto infrastruktūros patobulinimai, siekiant užtikrinti patogesnį ir saugesnį judėjimą visiems gyventojams, įskaitant specialiųjų poreikių turinčius asmenis. Didelis dėmesys buvo skirtas dviračių transporto infrastruktūros plėtrai, siekiant skatinti tvarias transporto alternatyvas.
Iškilmingo apdovanojimų renginio vedimas buvo patikėtas Finansų viceministrei Vaidai Česnulevičiūtei - Markevičienei ir aktoriui Vytautui Rumšui jaunesniajam. Finansų viceministrė Vaida Česnulevičiūtė - Markevičienė atsisveikindama su Kauno muzikiniame teatre susirinkusiais ES investicijų projektų vykdytojais kalbėjo:
„Europos burių apdovanojimai, vykstantys kasmet jau šešioliktą kartą tik patvirtina, kad Europos Sąjungos investicijos yra visur: moksle, medicinoje, švietime, technologijose, socialinėse sferose, bendruomenėse, kultūroje. Šios investicijos gerina mūsų gyvenimo kokybę tiesiogine ta žodžio prasme. Mūsų gyvenimo lygis pagerėjo net tris kartus. Mūsų laimės indeksas pašoko iki 10 vietos Europos Sąjungoje. Tai parodo, kad Europos burę laimėjo kiekvienas – vienaip ar kitaip pajutęs Europos Sąjungos investicijų naudą. Todėl vertinkime, saugokime tai ką turime. Ir toliau eikime pirmyn".