„Socialinio verslo ir inovacijų forumas“ šiais metais pasitinka tema – „Rytojaus technologijos: socialinių pokyčių siekis pasitelkiant inovacijas“. Renginys vyks 2024 m. rugsėjo 9 d. Lietuvos Respublikos Seime, renginys bus transliuojamas internetu. Planuojama, kad renginyje pranešimus skaitys ir diskusijose dalyvaus 29 pranešėjai iš 12 pasaulio šalių. Forumą trečius metus iš eilės organizuoja Lietuvos socialinio verslo asociacija (LISVA) kartu su partneriais.
„Šių metų forumas taps svarbiu diskusijų lauku, kuriame įvairių sričių ekspertai ir lyderiai susiburs diskutuoti apie technologijų svarbą sprendžiant šiuolaikines krizes. Tai unikali galimybė įkvėpti pokyčių lyderius ir skatinti technologinių sprendimų kūrimą. Be to, renginys suteiks retą progą atvirai diskusijai su politikais apie būtinus žingsnius, kurie sustiprins socialinį verslą Lietuvoje, prisidės prie tarptautinių įsipareigojimų vykdymo ir pagreitins Europos socialinės ekonomikos veiksmų plano įgyvendinimą“, – komentuoja Viktorija Bražiūnaitė, LISVA vadovė.
Forumas, dedikuotas socialiniam verslui, gali prisidėti prie svarbių pokyčių. „Vertinu galimybę būti šio reikšmingo renginio iniciatoriumi, kuris suburs įvairių sričių lyderius ir ekspertus diskutuoti apie technologijų svarbą sprendžiant šiuolaikinius iššūkius. Šis forumas kuria unikalią platformą, dalintis idėjomis ir skatinti inovacijas, kurios padės mūsų šaliai ir pasauliui žengti į priekį. Esu įsitikinęs, kad renginys taps svarbiu impulsu naujiems sprendimams, kurie prisidės prie tvarios ir novatoriškos ateities kūrimo“, – sako Kazys Starkevičius, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras ir buvęs Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas.
„Socialinis verslas ir inovacijos yra neatsiejama mūsų ateities dalis, kuriant teisingesnę, atsakingesnę ir tvaresnę Lietuvą. Šis forumas suteikia unikalią galimybę sujungti įvairias idėjas ir iniciatyvas, kurios padeda spręsti svarbiausius socialinius iššūkius. Džiaugiuosi galėdama remti šį renginį ir skatinti diskusijas, kurios prisidės prie Lietuvos gerovės augimo. Esu įsipareigojusi tęsti pradėtus darbus, kad inovacijos ir socialinis verslas taptų dar svarbesne mūsų šalies ekonomikos ir visuomenės dalimi“, – sako Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen
Forumo programą sudaro keturios sesijos, skirtos gilinimuisi į skirtingas temas. I sesijoje „Institucijų vaidmuo ir būtinos sąlygos stiprinant socialinio verslo ekosistemą“ bus nagrinėjama, kaip socialinis verslas ir inovacijos prisideda prie ekonomikos augimo ir visuomenės iššūkių sprendimo, ypač per pastarųjų dešimtmečių krizes. Pranešimai ir pasisakymai bus orientuoti į praktinius veiksmus ir strategijas, kuriomis galima pasiekti tvarų ir atsparų socialinio verslo augimą. Pagrindiniai kalbėtojai: Sarah de Heusch, Socialinio verslo tinklo Social Economy Europe direktorė, Lukas Savickas, Seimo Ekonomikos komiteto narys, Miia Rossi-Gray, Europos Komisijos Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties Generalinio direktorato Socialus ir įtraukaus verslo skyriaus Socialinės ekonomikos grupės vadovė, Samuel Põldaru, Organizacijos Social Enterprise Estonia atstovas ir „Impact Day“ partnerystės vadovas, Solveiga Ratkevičiūtė, Vilniaus Arkos bendruomenės vadovė.
II sesija „Aktyvios, atviros socialinės inovacijos pasitelkiant vertingų ekosistemų sąsajas“ skirta aptarti, kaip galima suartinti socialinių inovacijų ir technologijų ekosistemas, siekiant efektyviau spręsti svarbiausias visuomenei kylančias problemas. Dėmesys bus skiriamas būdams, kaip skatinti tarpsektorinį bendradarbiavimą, naudojant naujausias technologijas ir inovacijas socialinėje sferoje. Diskusiją moderuos dr. Mantas Vilys, Lietuvos inovacijų centro direktorius, o ekspertinėmis įžvalgomis dalinsis Clara Duffner, Steinbeis Europa Zentrum projektų vadovė, Vivien Riener, Asociacijos Grünhof e.V. vyr. programų vadovė, Nicola Doppio, Italijos fondo Fondazione Hub Innovazione Trentino už atviras inovacijas atsakingas pareigūnas, Jolita Butkienė, Lietuvos socialinio verslo įmonės Būk su manimi direktorė, Elisa Poletti, Italijos socialinio verslo įmonės Cooperativa ALPI prezidentė, Nicolas Walter, Vokietijos socialinio verslo įmonės HILVER steigėjas.
Po pietų pertraukos III sesijoje „Geriausia praktika: atotrūkio tarp technologinių ir socialinių inovacijų mažinimas“ daugiausia dėmesio bus skiriama geriausios praktikos pavyzdžiams mažinant atotrūkį tarp technologinių ir socialinių ekosistemų, taip pat skaitmeninių technologijų integracijai siekiant spręsti visuomenės ir aplinkosaugos problemas. Pranešimus skaitys šie ekspertai: John Logue, Airijos socialinį verslą atstovaujančios organizacijos Social Enterprise Republic of Ireland generalinis direktorius, Luca Pastorelli, tarptautinio tinklo „Diesis Network“ prezidentas, Holly Langham, tarptautinės ne pelno siekiančios organizacijos „Reach for Change“ partnerystės vadovė, Anna Gulevska-Chernysh, organizacijos „SILab Ukraine“ ir Ukrainos socialinio rizikos fondo valdybos pirmininkė, Agnė Gaisrė, socialinio verslo „Miesto laboratorija“ bendraįkūrėja.
IV sesijoje vyks diskusija „Socialinio verslo vaidmuo ir ateitis besikeičiančiame pasaulyje“, kurios metu dalyviai dalysis įžvalgomis apie palankios politinės aplinkos kūrimą, atkreips dėmesį į sėkmingos politikos intervencines priemones, aptars technologijų vaidmenį skatinant socialines inovacijas. Bus pristatyta įvairių sektorių geriausia patirtis, akcentuojama, kaip apjungiant socialinių įmonių veiklą ir technologijų taikymą galima veiksmingai spręsti visuomenės ir aplinkos apsaugos problemas. Diskusiją moderuos Julija Jermakova, LISVA valdybos pirmininko pavaduotoja, o įžvalgomis dalinsis socialiniai verslininkai, tvarumo ekspertai ir pokyčių lyderiai: Jarūnė Preikšaitė, „Women Go Tech“ valdybos narė, Andrius Bagdonas, Seimo Ekonomikos komiteto narys, Algirdas Sysas, Seimo Socialinių reikalų komiteto narys, Toby Gazeley, „Euclid Network“ politikos vadovas, Florian Boukal, asociacijos „Grünhof e.V.“ generalinis direktorius, Maria Povilaitė, organizacijos „New Door Social Entrepreneurship Accelerator“ valdybos narė, Gerry Higgins, Pasaulio socialinio verslo forumo įkūrėjas ir vykdantysis direktorius ir Karel Vanderpoorten Europos Komisijos Vidaus rinkos, pramonės, verslumo ir MVĮ generalinio direktorato (DG GROW) politikos pareigūnas.
„Vertiname, kad renginyje įžvalgomis noriai dalijasi socialiniai verslininkai, politikai ir kiti šios ekosistemos svarbūs veikėjai. Šiais metais sulaukėme nemažai svečių iš kitų šalių ir tarptautinių organizacijų. Tikime, kad forumas prisidės ir prie socialinės bei technologijų ekosistemų suartinimo, kas leis atskleisti potencialą kūrybiškiau ir veiksmingiau spręsti dabartinius iššūkius“, – sako V. Bražiūnaitė.
„Socialinių bei technologinių inovacijų ekosistemų suartinimo temai skiriama visa antra sesija „Aktyvios, atviros socialinės inovacijos pasitelkiant vertingų ekosistemų sąsajas“. Joje tikimės aptarti, kaip galima suartinti socialinių inovacijų ir technologijų ekosistemas, siekiant efektyviau spręsti svarbiausias visuomenei kylančias problemas. Čia dėmesys bus skiriamas būdams, kaip skatinti tarpsektorinį bendradarbiavimą, naudojant naujausias technologijas ir inovacijas socialinėje sferoje, kaip padrąsinti socialinius novatorius aktyviau naudotis įrankiais ir metodikomis, kurie technologinių inovacijų ekosistemos dalyviams jau yra įprasti“, – apie sesijos svarbą sako antros sesijos moderatorius ir Lietuvos inovacijų centro vadovas dr. Mantas Vilys.