Lenkijos ir Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemų operatorės „Litgrid“ ir PSE ruošiasi tiesti „Harmony Link“ elektros perdavimo jungtį sausuma tarp Lietuvos ir Lenkijos ir pasirašė bendradarbiavimo susitarimą dėl jungties vystymo.
Sutartis apibrėžia pagrindinius bendradarbiavimo principus tarp „Litgrid“ ir PSE, kartu įgyvendinant „Harmony Link“ jungties projektą. Jį sudaro naujos dvigrandės 220 kV kintamosios srovės (AC) elektros perdavimo linijos tarp Ełk Bis (Lenkija) ir naujos Gižų pastotės (Lietuva) statyba, Norki ir Wigry naujų pastočių statyba ir esamos 220 kV elektros linijos Ostrołęka–Ełk Bis rekonstrukcija Lenkijoje. Tiesiant sausumos liniją planuojama iš dalies panaudoti esamą bei planuojamą kelių infrastruktūrą tarp Lenkijos ir Lietuvos.
„Sutartis su Lenkijos elektros perdavimo operatore PSE įtvirtina šio, viso regiono energetiniam saugumui svarbaus, projekto įgyvendinimo principus. Džiaugiamės glaudžia partneryste su partneriais Lenkijoje ir jau vykdome projekto įgyvendinimo darbus. „Harmony Link“ užtikrins komercinę elektros prekybą po Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais“, – sako „Litgrid“ vadovas Rokas Masiulis.
Iki 2024 m. pabaigos PSE ir „Litgrid“ priims finansinį investicinį sprendimą, kuriuo abi bendradarbiaujančios šalys patvirtins savo įsipareigojimus finansuoti ir įgyvendinti projektą. Pagal pirminį grafiką statybos darbų viešasis pirkimas turėtų būti paskelbtas 2026 m. Naujoji jungtis turėtų būti įjungta iki 2030 m. pabaigos.
2023 m. balandį, kabelių bei keitiklių stočių užsakymams viršijant gamybos pajėgumus ir ženkliai išaugus įrenginių kainoms bei įvertinus išaugusius kaštus, buvo nutraukti planuotos aukštos įtampos nuolatinės srovės jungties „Harmony Link“ viešieji pirkimai. Iš karto po nutrauktų „Harmony link“ viešųjų pirkimų Lenkijos ir Lietuvos perdavimo sistemos operatorės pradėjo pasirengimo procesą naujiems konkursams, kurių metu buvo svarstyti įvairūs techniniais sprendiniai, leidžiantys sumažinti išlaidas ir projekto įgyvendinimo trukmę.
Vienas iš perdavimo sistemos operatorių nagrinėtų techninių sprendimų buvo jungties tiesimas sausuma, o ne jūra. Toks projekto įgyvendinimo būdas, leidžia sumažinti projekto biudžetą ir jį įgyvendinti greičiau.
2024 m. birželį Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorių užsakymu Lenkijos energetikos instituto Gdansko skyriaus atliktos galimybių studijos rezultatai patvirtino, kad „Harmony Link“ elektros jungtis sausumoje yra techniškai galima ir lygiavertė jūrinei jungčiai.