Aplinkos ministerija parengė ir teikia derinti aprašą dėl elektra ar vandeniliu varomų sunkiasvorių automobilių (N3 klasės) finansavimo sąlygų. Šiems projektams įgyvendinti planuojama skiriama iki 11,6 mln. eurų Klimato kaitos programos lėšų.
Didžiausia galima projekto finansuojama dalis negalėtų sudaryti daugiau kaip 30 proc. didelėms, 50 proc. vidutinėms ir 60 proc. mažoms įmonėms tinkamų finansuoti išlaidų. Vienai N3 klasės transporto priemonei įsigyti finansuojama suma negalės viršyti 50 tūkst. eurų, o dotacijos vieno pareiškėjo vienam investiciniam projektui dydis negali viršyti 1 mln. eurų. Finansavimo intensyvumas būtų nustatomas kaip procentinė finansavimo išraiška, skaičiuojama nuo bendros tinkamų finansuoti išlaidų sumos.
Planuojama, kad projektų atranką vykdys Aplinkos projektų valdymo agentūra tęstinės atrankos būdu. Paraiškos bus priimamos, kol pakanka lėšų projektams įgyvendinti bet ne ilgiau kaip 12 mėn. nuo būsimo kvietimo pradžios.
Šis kvietimas prisidėtų prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio mažinimo transporto sektoriuje.
2022 m. Lietuvoje į atmosferą buvo išmesta 18,9 mln. tonų ŠESD. Daugiausia jų išmetė transporto (31,7 proc.) ir energetikos (30,3 proc.) sektoriai. Trečioje vietoje – žemės ūkis (21,5 proc.), kiek mažiau ŠESD išmesta pramonės (12,3 proc.) ir atliekų (4,3 proc.) sektoriuose.
Nors transporto priemonių efektyvumas didėja, tačiau šio sektoriaus išmetamų ŠESD kiekis auga dėl pervežimų skaičiau augimo bei transporto priemonių skaičiaus didėjimo. Viena iš išmetamų ŠESD kiekio mažinimo priemonė transporto sektoriuje, suplanuota ir Nacionaliniame energetikos ir klimato srities veiksmų plane 2021–2030 m. „Visai netaršių (varomų elektra arba vandeniliu) sunkiųjų (N3 klasės) transporto priemonių įsigijimo skatinimas“.
Pastabas ir pasiūlymus dėl šio aprašo galima teikti Teisės aktų informacinėje sistemoje (TAIS) iki liepos 8 d.