Praėjusią savaitę Vilniuje vyko Baltijos šalių energetikos reguliavimo institucijų atstovų susitikimas, kuriame buvo aptartas galimas Baltijos šalių didmeninės elektros energijos prekybos zonų sujungimas.
Susitikimo metu pasidalinta pozicijomis ir požiūriu į šį klausimą – buvo išklausyti rinkos dalyvių ir perdavimo sistemų operatorių požiūriai į galimą sujungimą ir su tuo susiję iššūkiai bei lūkesčiai.
Baltijos šalių reguliuotojai nusprendė, jog turi būti tęsiamos diskusijos ir ieškomos alternatyvos, skatinančios konkurenciją didmeninėje elektros energijos prekybos rinkoje. Be to, diskutuota, kad tolesnėms diskusijoms vystyti ir būsimiems sprendimams dėl Baltijos šalių prekybos zonų sujungimo pagrįsti būtinas išsamus tyrimas atliekant kaštų ir galimos naudos analizę. Taip pat būtina sumažinti neapibrėžtumą, susijusį su potencialiais prekybos zonų sujungimo pranašumais bei trūkumais, tiksliau išsiaiškinti perdavimo sistemos operatorių galimybes bei pasirengimą ir esminius papildomus poreikius.
Anksčiau Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius yra teigęs, jog bendra Lietuvos, Latvijos ir Estijos elektros energijos rinka anksčiausiai galėtų pradėti veikti 2027 m.
„Jeigu planuotume, jog galutinį sprendimą ir įsipareigojimą, kad judame link rinkų sujungimo, priimame po sinchronizacijos, tuomet realus variantas, jog 2027 m. bendra rinka jau galėtų funkcionuoti“, – tuomet kalbėjo R. Pocius.
Prieš priimant sprendimus dėl Baltijos valstybių elektros prekybos zonų apjungimo, turi būti įsitikinta, kad elektros perdavimo tinklų infrastruktūros turi pakankamus tarpvalstybinius pajėgumus ir perdavimo sistemos operatoriai galės užtikrinti efektyvų šios sistemos valdymą. VERT vertinimu, bendra Baltijos elektros rinka didins rinkos likvidumą, užtikrins stabilesnes ir likvidesnes rizikos draudimo galimybes, intensyvins konkurenciją mažmeninėje elektros energijos rinkoje ir įgalins ieškoti kitų sprendimų, susijusių su rinkos efektyvumo bei naudos galutiniams vartotojams didinimu visose Baltijos šalyse atsižvelgiant į naujausias jos raidos tendencijas bei struktūrinius pokyčius ir užtikrinant elektros energetikos sistemos saugumą bei patikimumą.
Primename, jog vasario pabaigoje vykusiame Baltijos šalių energetikos rinkų reguliuotojų susitikime buvo sutarta, jog VERT imsis iniciatyvos organizuoti darbo grupę, kurioje dalyvautų Lietuvos, Latvijos bei Estijos tinklų operatoriai, reguliuotojai, elektros energijos tiekėjai bei energetikos politiką formuojančios institucijos, ir iki metų pabaigos pasiekti konkretesnį sutarimą dėl prekybos zonų sujungimo.