Šiuolaikinėje verslo aplinkoje, kur dėmesys tvarumui ir inovacijoms tampa vis svarbesni, Transporto inovacijų asociacija (TIA) drauge su ES finansuojamu ADMIRAL projektu įgyvendina iniciatyvą – tarptautinį hakatoną „GreenLogistics Hack“. Renginys, kuris vyks 2024 m. gegužės 31 d. – birželio 2 d. Tech parke Vilniuje, siekia mobilizuoti ir įgalinti talentus iš įvairių sričių kartu spręsti vieną didžiausių šių dienų problemą – mažinti CO2 emisijas logistikos grandinėse, rašoma TIA pranešime žiniasklaidai.
Tris dienas vyksiantis renginys dalyviams pateiks nemenką iššūkį: išradingai optimizuojant procesus ir strategiškai taikant skaitmenines technologijas sukurti sprendimus, padedančius sumažinti CO2 išmetimą logistikos grandinėse. Komandos turės pristatyti minimalų gyvybingą produktą (MVP) arba išsamią problemos sprendimo schemą, skatinančią sektorių siekti tvaresnės ir efektyvesnės ateities.
Hakatonas skirtas įvairių sričių specialistams – nuo startuolių iki didelių korporacijų, nuo programuotojų iki tvarumo ekspertų. Dalyviai galės ne tik pristatyti inovatyvias idėjas, bet ir realiai prisidėti prie tvarios ateities kūrimo.
Organizatoriai džiaugiasi, kad renginyje šiais metais planuoja dalyvauti komandos ne tik iš Lietuvos ir jos kaimyninių šalių, bet ir iš Slovėnijos, Kroatijos, Ispanijos bei Portugalijos. Toks įvairių kultūrų ir patirčių derinys leis pažvelgti į kuriamus sprendimus iš skirtingų perspektyvų, o dalyviams mokytis vieniems iš kitų ir drauge spręsti globalias problemas.
Komandos turės unikalią galimybę konsultuotis su būriu autoritetingų mentorių, patyrusių rinkos ekspertų, skaitmeninių sprendimų diegimo profesionalų, investuotojų iš įvairių šalių ir organizacijų, gerai išmanančių tvarios logistikos strategijas.
Viena iš svarbiausių hakatono viešnių – Radhika Ralhan iš „Smart Freight Centre” (SFC) akademijos. Akademija – pasaulinė pelno nesiekiančios organizacijos SFC įsteigta mokymo iniciatyva, siekianti skatinti tvarų krovinių vežimą. Jos tikslas yra teikti mokymus ir išteklius krovinių vežimo ir logistikos sektorių specialistams, padedant jiems įgyvendinti tvaresnę praktiką ir mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą. Kartu su R. Ralhan hakatono dalyviai ieškos atsakymo, kaip tiksliau vykdyti ŠESD kiekio apskaitą logistikoje.
Hakatono metu suskurti emisijų skaičiavimo sprendimai taps ADMIRAL projekto, kuriamos pažangiausios skaitmeninės platformos dalimi. Planuojama, jog platforma apims visą tiekimo grandinę, kad sujungtų logistikos paslaugų teikėjus ir pirkėjus bei taip supaprastintų bendradarbiavimą. Ji leis pirkėjams, pavyzdžiui, krovinių savininkams, pasirinkti paslaugų teikėją pagal tokią informaciją, kaip pristatymo laikas, susiję išmetamųjų teršalų kiekiai ir paslaugų sąnaudos. Tai suteiks įmonėms galimybę optimizuoti transporto ir logistikos procesus, įskaitant išmetamųjų teršalų kiekį visoje tiekimo grandinėje, net skirtingose šalyse.
„Šiandien būtinybė mažinti CO2 išmetimą logistikos sektoriuje yra ne tik aplinkosaugos, bet ir verslo reikalas. Siekime, kad „GreenLogistics Hack“ taptų pokyčių katalizatoriumi, skatinančiu dalyvius išnaudoti skaitmeninių naujovių galią procesams racionalizuoti ir išmetamųjų teršalų kiekiui sumažinti. Įtraukdami tvarumą į logistikos DNR, mes ne tik prisidedame prie tvaresnės planetos kūrimo, bet ir užtikriname veiksmingumą, kuris gali padėti sutaupyti daug lėšų ir pagerinti įmonių atsakomybės profilį“, – pažymi TIA vadovė Rugilė Andziukevičiūtė-Buzė.
Šių metų renginio partneriu tapusio rizikos kapitalo fondo „Katalista Ventures“ partneris Arvydas Plėta sako, kad šis hakatonas suteikia puikią proga atrasti ir finansuoti startuolius, kurie sugeba pasiūlyti naujoviškus logistikos sprendimus, ypač susijusius su CO2 emisijų mažinimu.
„Pernai vykusiame „DigiLogistics Hack“ dalyvavo 12 komandų su kuriomis per tris dienas nudirbome metų darbą ir sukūrėme inovacijas, kurios aktualios visai Europai. Esu tikras, kad šiais metais sulauksime dar didesnio būrio dalyvių. Renginys suteikia platformą inovatyviems sprendimams ir yra puiki vieta keistis patirtimi bei idėjomis, stiprinti tarptautinį profesionalių ryšių tinklą. Kviečiu komandas, kurios siekia prisidėti prie tvarios ateities kūrimo, prisijungti“, – sako TIA valdybos pirmininkas Jurgis Adomavičius.