Naujosios ES elektros rinkos veiklos taisyklės padės geriau apsaugoti vartotojus nuo kainų šoko, o taip pat padidins rinkos stabilumą ir tvarumą.
Su ES Taryba jau suderintos taisyklės, už kurias ketvirtadienį balsavo 433 EP nariai, 140 balsavo prieš, o 15 susilaikė, užtikrina, kad elektros vartotojai turės galimybę pasirinkti tarp fiksuotų ir kintančių elektros energijos kainų sutarčių, o tiekėjai negalės vienašališkai keisti sutarčių sąlygų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Europarlamentarai pasiekė, kad ES valstybės galės neleisti tiekėjams nutraukti elektros tiekimą „jautriems“ vartotojams, o taip pat ginčų tarp vartotojų ir tiekėjų metu.
Naujosios taisyklės numato kainų skirtumo sutartis, kuriose viešojo sektoriaus subjektas kompensuotų elektros gamintojams, jei smarkiai kristų elektros kainos, tačiau kainoms viršijus tam tikras ribas, gamintojai turėtų papildomai sumokėti už gautą perteklių. Tikimasi, kad tai paskatins investicijas į elektros gamybos pajėgumų plėtrą.
Kartu nustatomos ir elektros kainų krizės paskelbimo mechanizmas. ES galės skelbti tokią krizę regiono ar visos ES mastu, suteikiant ES valstybėms galimybę laikinai reguliuoti elektros kainas smulkiam ir vidutiniam verslui ar daug elektros naudojančiai pramonei.
„Ši reforma apsaugo vartotojus, o ypač labai pažeidžiamus, ir skatina atsinaujinančios energijos plėtrą. Visi vartotojai bei verslas galės tikėtis ilgalaikių, prieinamų ir stabilių elektros kainų“, – pažymėjo EP pranešėjas Nicolás González Casares (Socialistai ir demokratai, Ispanija).
ES taisyklės jau suderintos su ES Taryba, tačiau jų įsigaliojimui dar būtinas formalus minėtos institucijos pritarimas.