Antradienį, vasario 27 d., gyventojai sulauks naujo paramos kvietimo nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Šiam kvietimui Energetikos ministerija skyrė 12 mln. Eur.
Paskelbtą paramos priemonę kaip ir anksčiau administruos Aplinkos projektų valdymo agentūra.
„Gyventojų susidomėjimas saulės elektrinėmis nemažėja – gaminančių vartotojų skaičius vien pernai išaugo dvigubai ir dabar jau perkopė 90 tūkstančių. Tai vienas pavyzdžių, kur esminį vaidmenį vaidina valstybės skatinimas – 2021–2023 m. per paramos priemones paleista virš 200 mln. eurų,“ – sako energetikos ministras Dainius Kreivys. Jis taip pat pabrėžia, jog didelį poveikį gyventojų motyvacijai įsirengti nuosavą saulės elektrinę turėjo ir ženkliai nukritusios saulės elektrinių modulių kainos.
„Siekiame, kad nuosavą saulės elektrinę Lietuvoje turėtų kas trečias namų ūkis. Kritusios modulių kainos ženkliai atpigino elektrinių įrengimo kainas, dėl ko auga gyventojų susidomėjimas šia galimybe bei leidžia išplėsti paramos gavėjų ratą“, – teigia D. Kreivys.
Iš viso šiais metais Energetikos ministerija gyventojų saulės elektrinėms skirs 85 mln. eurų. Artimiausias kvietimas fiziniams asmenimis planuojamas III metų ketvirtį. Jo sąlygos bus tikslinamos pagal Lietuvos energetikos agentūros atliekamą saulės elektrinių plėtrai skirtos paramos rezultatų vertinimą, saulės elektrinių įrengimo kainų rinkoje analizę ir pateiktus siūlymus dėl paramos priemonių sąlygų atnaujinimo.
Preliminariais Lietuvos energetikos agentūros duomenimis, 2023 m. įsirengti 10 KW elektrinę kainavo apie 10 000 Eur, o šiuo metu 10 KW elektrinę galima įsirengti jau už 6000 Eur. T. y., valstybės parama pernai sudarė virš 32 proc., o šiuo metu valstybės subsidija viršija daugiau nei pusę, o kai kuriais atvejais – net ir du trečdalius saulės elektrinės kainos.