Seime svarstant, kaip išspręsti Konstitucinio teismo nutarimą dėl 2 GW saulės elektrinių galių ribojimo įgyvendinimo, vartotojų organizacijos primena, kad gaminantys vartotojai sumažina elektros kainą visiems vartotojams ir sukuria didžiausią naudą ekonomikai.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Praėjusią vasarą priimtame „Proveržio pakete“ buvo nustatyta, jog komercinėms saulės elektrinėms bus skirta ne daugiau nei 2 GW iš 4,4 GW tinklo pajėgumų skirtų saulės energetikai. Vėliau, šių metų vasarį, Vyriausybė priėmė nutarimą, kuriuo buvo leista vystyti saulės elektrines viršijant 2 GW kvotą, tačiau numatant tam tikrus gamybos ribojimus. Tuomet šių metų lapkričio mėnesį Konstitucinis teismas priėmė sprendimą, kad Vyriausybės nutarimas prieštarauja konstitucijai ir tie ribojimai turi būti reguliuojami įstatymu.
Nuo to laiko, kai buvo priimta 2 GW kvota, iki šių metų lapkričio pabaigos gaminančių vartotojų, įskaitant nutolusius gaminančius vartotojus, skaičius padidėjo daugiau nei 43 tūkstančiais, kartu jie įsigijo ir įrengė beveik 800 MW galios saulės elektrinių. Tuo metu komercinių saulės elektrinių, prijungtų prie ESO ir Litgrid, galia padidėjo tik maždaug 100 MW, nors dar prieš 2 GW ribojimą buvo išduota leidimų vystyti daugiau nei 1 GW galios saulės elektrinių.
„Dideli komerciniai saulės parkai įprastai yra vystomi 2–3 metus, dėl to jų poveikis elektros energijos kainai pasijaus tik ateityje. Šią ir praeitą vasarą elektros vartotojai iš esmės sutaupė dėl gaminančių vartotojų plėtros. Tai buvo įmanoma, nes Energetikos ministerijos įvesti apribojimai apsaugojo gaminančių vartotojų galimybę statyti saulės elektrines ant namų stogų ir įsigyti nutolusiuose saulės parkuose. Verta paminėti, kad tiek elektros energijos perdavimo, tiek skirstymo tinklai yra statomi ir išlaikomi už vartotojų pinigus. Natūralu, kad jiems, o ne vystytojams, dažnai atėjusiems su užsienio kapitalu, turėtų būti teikiama pirmenybė“, – teigia aplinkosauginės nevyriausybinės organizacijos „Žiedinė ekonomika“ vadovas Domantas Tracevičius.
Vokietijos Ekonomikos struktūrų tyrimų instituto studijoje nustatyta, kad vietos gaminančių vartotojų plėtra turi teigiamą poveikį Vokietijos ekonomikai. Panašią išvadą padarė ir Austrijos mokslininkai, tyrinėję Austrijos perėjimą prie 100 proc. atsinaujinančių išteklių energetikos. Atliktos simuliacijos su gaminančių vartotojų investicijomis rodo teigiamą poveikį bendram vidaus produktui.
Vartotojų aljanso viceprezidentas Rytis Jokubauskas sako, kad ekonominė nauda, gaunama iš gaminančių vartotojų yra akivaizdi. „Gaminantys vartotojai sutaupytus pinigus leidžia Lietuvoje, priešingai nei komercinių saulės parkų valdytojai, kurie dažniausia yra įsikūrę užsienyje, ir uždirbtus pinigus „išveža“ iš Lietuvos“, – konstatuoja jis ir primena, kad gaminantys vartotojai taip pat didina energetinį saugumą ir energetinę nepriklausomybę.
Seimo Ekonomikos komitete jau buvo pateikti pirmieji pasiūlymai, kaip sureguliuoti komercinių saulės parkų ribojimą pagal Konstitucinio teismo sprendimą. Vartotojų teises ginančios organizacijos Vartotojų aljansas ir „Žiedinė ekonomika“ ragina Seimo narius atsižvelgti į gaminančių vartotojų kuriamą vertę ir išlaikyti jiems šiuo metu skirtus elektros energijos tinklų pralaidumus.