Neseniai Valstybės kontrolė nustatė, kad gyventojai ir verslas „Igničiui“ priklausančiam Energijos skirstymo operatoriui (ESO) permokėjo 160 mln. eurų.
Ši skola dar nėra grąžinta, tačiau vartotojams nuo kitų metų pradžios elektra vėl brangs.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Elektra brangs visiems vartotojams
Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) lapkričio 16 d. nustatė, kaip nuo 2024 m. sausio 1 d. keisis reguliuojama elektros energijos kainos dalis.
Ši dalis tarybos įprastai peržiūrima du kartus per metus ir keičiasi liepos 1 d. ir sausio 1 d.
Reguliuojama kainos dalis didėja visiems gyventojams, nepriklausomai nuo to, ar jie jau pasirinkę nepriklausomą tiekėją, ar jiems užtikrinama garantinio tiekimo paslauga, pranešė „Ignitis“.
Esą reguliuojama kainos dalis keičiasi visų nepriklausomų tiekėjų klientams be išimties.
„Ignitis“ taip pat primena, kad nepriklausomo elektros tiekimo kainą sudaro dvi dalys – reguliuojama dalis ir tiekėjo dalis.
Fiksuotus planus pasirinkusiems klientams visą kainos fiksavimo laikotarpį nesikeičia tiekėjo kainos dalis – ji lieka tokia, kokia sutarta su tiekėju.
Tačiau keičiantis reguliuojamai kainos daliai, tai turės įtaką bendrai kilovatvalandės kainai – ji didės.
Kaip portalą tv3.lt informavo „Ignitis“ ryšių su visuomene projektų vadovė Laura Beganskienė, kiek tiksliai brangs elektra kiekvienam vartotojui, priklausys nuo to, ar jis turin 1 laiko zonos skaitiklį, yra 2 laiko zonas.
Kas turi 1 laiko zoną, valstybės reguliuojama dalis padidės 3,0492 ct/kWh.
Tuo metu vartotojams, turintiems 2 laiko zonas, dienos kaina padidės 3,4122 ct/kWh, o nakties ir savaitgalio – 2,3232 ct/kWh.
Paklausta, ką atsakytų tiems gyventojams, kurie galvoja, kad 160 mln. eurų skolos ESO realiai negrąžins, o ją sau „grąžins“ patys elektros vartotojai, kuriems kaina padidėja, L. Beganskienė sakė:
„Klientams labai svarbu suprasti, kad reguliuojama kainos dalis keičiasi, t.y., didėja visų tiekėjų klientams. Kliento fiksuota nepriklausomo tiekėjo „Ignitis“ (ir kitų tiekėjų) tiekimo dalis nesikeičia niekaip visą fiksavimo periodą. Reguliuojama kainos dalis niekaip nepriklauso nuo tiekėjų.“
Pasiektas metinis kainos rekordas
Praėjusį antradienį Lietuvos energetikos agentūra informavo, kad Lietuvos kainų zonoje „Nord Pool“ biržoje tą dieną susiformavo aukščiausia šiemet elektros kaina.
Elektra pabrango iki 0,288 Eur/kWh, dėl techninių problemų automatiškai sustojus didžiausiam Europoje Suomijos Olkiluoto 3 branduoliniam reaktoriui. Tačiau esą tai yra trumpalaikis brangimas.
Vertinant lapkričio 1–21 d., vidutinė elektros kaina „Nord Pool“ biržoje siekė 0,099 Eur/kWh be PVM ir buvo apie 14 proc. didesnė už spalio vidutinę kainą – 0,087 Eur/kWh be PVM.
Šį kainos padidėjimą nulėmė tai, kad pastarųjų dviejų savaičių vidutinė kaina buvo didesnė nei 0,10 Eur/kWh.
Per savaitę siūlomų 24 mėn. fiksuotos kainos planų tarifai pakito skirtingai: vienas tiekėjas jų nekeitė, kitas padidino 2–2,4 proc., o trečias tiekėjas juos sumažino 2–2,6 procento.
Siūlomų 12 mėn. kainos fiksavimo planų tarifai pakito taip: du tiekėjai tarifų nekeitė, o vienas tiekėjas juos sumažino 1,1–1,2 procento.
Šiuo metu nepriklausomų tiekėjų 24 mėn. fiksuotos kainos planų 1 kWh vidutinė kaina siekia 0,229 Eur/kWh (dvi laiko zonos) ir 0,238 Eur/kWh (viena laiko zona), o 12 mėn. – atitinkamai 0,226 Eur/kWh ir 0,235 Eur/kWh.
Elektros energijos kainos biržoje padidėjo
Tiekėjų siūlomų 24 mėn. fiksuotos elektros energijos kainos planų tarifai yra 0,17–0,27 Eur/kWh (dviejų laiko zonų) ir 0,23–0,24 Eur/kWh (vienos laiko zonos).
Siūlomų 12 mėn. fiksuotos elektros energijos kainos planų tarifai yra 0,17–0,28 Eur/kWh (dviejų laiko zonų) ir 0,23–0,24 Eur/kWh (vienos laiko zonos).
Šiuo metu 6–9 mėn. energijos kainos fiksavimo laikotarpius siūlo po vieną tiekėją, o planus su 12 mėn. ir 24 mėn. kainos fiksavimu – trys tiekėjai.
Kaip jau skelbta, nuo liepos 1 d. visuomeninio tiekimo kaina (planas „Standartinis“) yra 0,227 Eur/kWh (viena laiko zona), taip pat – 0,261 Eur/kWh ir 0,158 Eur/kWh (dvi laiko zonos).
Informuojame, kad lapkričio mėnesio garantinio elektros tiekimo kainos yra 17–20 proc. mažesnės už spalio kainas: planas „Standartinis“ – 0,197 Eur/kWh, viena laiko zona, taip pat 0,209 Eur/kWh ir 0,169 Eur/kWh – dvi laiko zonos.