Rašytinėje ataskaitoje Jungtinės Karalystės organizacija „Internet Watch Foundation“ (IWF) ragina vyriausybes ir technologijų teikėjus skubiai imtis veiksmų, kol dirbtinio intelekto sukurtų seksualinės prievartos prieš vaikus vaizdų srautas neužgriuvo teisėsaugos atstovų ir smarkiai neišplėtė potencialių aukų rato, rašo AP.
DI sugeneruota asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
„Tai vyksta šiandien ir į tai reikia reaguoti šiandien“, – sakė „Watchdog Group“ vyriausiasis technologijų pareigūnas Danas Sekstonas.
IWF ataskaitoje atskleidžiama tamsioji lenktynių kuriant generatyvines dirbtinio intelekto sistemas, leidžiančias naudotojams žodžiais apibūdinti tai, ką jie nori sukurti – nuo elektroninių laiškų iki naujų meno kūrinių ar vaizdo įrašų – pusė.
Pasak šalies pietryčiuose esančio Busano apygardos teismo atstovų, pirmą kartą tokio pobūdžio byloje Pietų Korėjoje vyras buvo nuteistas 2,5 metų laisvės atėmimo bausme už tai, kad, naudodamasis dirbtiniu intelektu, sukūrė 360 virtualių prievartos prieš vaikus vaizdų.
Kai kuriais atvejais vaikai šias priemones [dirbtinio intelekto] naudoja vieni prieš kitus. Vienoje pietvakarių Ispanijos mokykloje policija aiškinosi atvejį, kai, kaip įtariama, paaugliai, naudodami telefono programėlę, nuotraukose „išrengdavo“ su rūbais nufotografuotus bendraklasius.
Jei tai nebus sustabdyta, netikrų seksualinės prievartos prieš vaikus vaizdų srautas gali nukreipti policijos pareigūnų pastangas į vaikų, kurie, pasirodo, esantys tik virtualūs personažai, gelbėjimą. Nusikaltėliai šiais vaizdais gali pasinaudoti, siekdami užmegzti ryšį ir prisivilioti naujas aukas.
Anot D. Sekstono, jo labdaros organizacija, kurios pagrindinis tikslas – kovoti su seksualine prievarta prieš vaikus internete, šių metų pradžioje pradėjo gauti pranešimus apie dirbtinio intelekto sukurtus prievartos vaizdus. Tai paskatino pradėti vadinamajame tamsiajame internete – užšifruotame tinkle esančioje ir tik naudojant anonimiškumą užtikrinančias priemones pasiekiamoje interneto dalyje – veikiančių forumų tyrimą.
IWF analitikai nustatė, kad vaikų išnaudotojai dalijosi patarimais ir stebėjosi, kaip lengva namų kompiuterius paversti seksualinio pobūdžio įvairaus amžiaus vaikų nuotraukų generatoriais. Kai kurie jų prekiauja vaizdais, kurie sulig kiekviena diena atrodo vis tikroviškesni, ir bando iš jų pasipelnyti.
Nors IWF ataskaitoje siekiama atkreipti dėmesį į augančią problemą, o ne pateikti receptų, kaip ją spręsti, vyriausybės visgi raginamos griežtinti įstatymus, kad būtų lengviau kovoti su dirbtinio intelekto įgalinamu piktnaudžiavimu. Joje ypač daug dėmesio skiriama Europos Sąjungai, kurioje vyksta diskusijos dėl stebėjimo priemonių, padėsiančių automatiškai tikrinti žinučių siuntimo programėles, ieškant įtariamų seksualinės prievartos prieš vaikus vaizdų, net jei šie vaizdai anksčiau nebuvo žinomi teisėsaugai.
Ataskaitoje taip pat teigiama, jog technologijų teikėjai galėtų dėti daugiau pastangų, kad jų sukurtus produktus būtų sunkiau naudoti piktavališkais tikslais, nors šią problemą apsunkina ir tai, kad paleidus džiną iš butelio, sunku jį atgal sugrąžinti.