Lietuva yra 8-ta geriausia šalis nuotoliniam darbui, rodo naujas kibernetinio saugumo bendrovės „NordLayer“ atliktas tyrimas. Lyginant su praėjusiais metais, Lietuva bendruose reitinguose nusileido trimis pozicijomis. Pernai pirmą kartą atliktas tyrimas atskleidžia geriausias ir blogiausias šalis nuotoliniam darbui pagal 4 kategorijas: kibernetinio saugumo, ekonominio saugumo, skaitmeninės ir fizinės infrastruktūros bei socialinio saugumo.
Lietuva itin gerai atlieka teisinius veiksmus (1 vieta), puikiai reaguoja į iškilusias kibernetines grėsmes (2) bei demonstruoja puikią kibernetinę saugą (3). Be to, Lietuva stipri infrastruktūros aspektu (4), yra patraukli turistams (10), o internetas čia yra prieinamas daugeliui (20).
Kita vertus, Lietuva negali pasigirti žemomis pragyvenimo išlaidomis – tai kategorija, kurioje Lietuva pasirodė gerokai prasčiau nei kitose (62 vieta). Estija ir Latvija šioje kategorijoje pasirodė dar prasčiau (atitinkamai 66 ir 71). Be to, Lietuvoje galėtų būti geresnė ir sveikatos (58) bei ekonominė (43) apsauga, kurių rodikliai bendrame kontekste gana vidutiniški.
„Nors kai kurios didžiosios technologijų įmonės neseniai sugrąžino savo darbuotojus į biurą arba pristatė mišrų darbo modelį, nuotolinis darbas vis dar neišvengiamas. Tai yra ne tik tendencija – tai faktorius, leidžiantis darbuotojams būti produktyvesniems, turėti geresnį asmeninio gyvenimo balansą. Taikydami nuotolinį darbą, mūsų komandos gali išnaudoti visą savo potencialą, nepaisant geografinių ribų“, – teigia Donatas Tamelis, „NordLayer“ generalinis direktorius.
Estija yra Baltijos šalių lyderė
Remiantis „NordLayer“ atliktu tyrimu, Estijoje darbui nuotoliu reikalinga infrastruktūra yra geresnė nei kitose Baltijos šalyse, ji – 7-ta bendrame sąraše, tuo tarpu Latvija – 31. Nors ir Lietuva (3), ir Estija (2) pagal kibernetinį saugumą užima itin aukštas vietas, Latvija čia užėmė 14 vietą. Kita vertus, visos trys šalys turi panašius skaitmeninės ir fizinės infrastruktūros rezultatus – Latvijoje yra geriausias interneto prieinamumas, o Estijoje – geriausias vyriausybių informacinių ir ryšių technologijų (IRT) naudojimas.
Rezultatai rodo, kad Baltijos šalys yra patraukli vieta turistams. Visos trys šalys užima aukštas vietas pagal turizmo patrauklumą (Estija – 9, Lietuva – 10 ir Latvija – 11). Galbūt prie to prisideda ir neblogos Baltijos šalių anglų kalbos žinios, Lietuva šiame rodiklyje aukščiausiai – 21 vietoje.
Svarbu laikytis gerų kibernetinio saugumo įpročių
Žmonėms, besidomintiems nuotoliniu darbu, D. Tamelis rekomenduoja nepamiršti esminių kibernetinio saugumo praktikų:
- visada naudokite virtualų privatų tinklą (VPN);
- įsitikinkite, kad visuose jūsų įrenginiuose yra įdiegti naujausi programinės įrangos naujiniai;
- būkite atsargūs, naudodami viešąjį „Wi-Fi“ ryšį, venkite naudotis internetine bankininkyste arba įvesti slaptažodžius bet kokiose platformose, neapsaugojus tinklo;
- kai tik įmanoma, įjunkite dviejų veiksnių autentifikavimą savo el. pašto paskyroms, socialinių medijos profiliams ir kitoms internetinėms platformoms, kurias naudojate keliaudami;
- naudokite stiprius ir unikalius slaptažodžius.
„Nuotolinio darbo amžiuje kibernetinis saugumas nėra pasirinkimas. Labai svarbu apsaugoti savo duomenis ir organizaciją nuo besivystančių kibernetinių grėsmių. Darbas nuotoliniu būdu atveria naujas galimybes, tačiau taip pat kelia saugumo rizikų. Kibernetinio saugumo budrumas yra mūsų pirmoji gynybos linija“, – priduria D. Tamelis iš „NordLayer“.
Metodologija: „NordLayer“ pasaulinis nuotolinio darbo indeksas buvo atliktas, remiantis keturiomis kategorijomis, kurios sutelktos į šalių kibernetinę saugą, ekonomines sąlygas, skaitmeninę ir fizinę infrastruktūrą bei socialinį saugumą.