JAV valdžios institucijos pranešė pirmą kartą istorijoje skyrusios baudą už kosmines šiukšles – JAV televizijos bendrovei, nesugebėjusiai tinkamai utilizuoti palydovo, teks pakloti 150 tūkst. dolerių, rašoma „ScienceAlert“.
„Tai pirmas kartas, kai Komisija, suaktyvinusi veiklą palydovų politikos srityje, ėmėsi priemonių, padėsiančių užkirsti kelią šiukšlinimui kosmose“, – sakoma telekomunikacijų paslaugų teikimą iš kosmoso reguliuojančios Federalinės komunikacijos komisijos (FCC) pareiškime.
Palydovai Žemės orbitoje / Europos kosmoso agentūros nuotr.
Anot FCC, baigiantis palydovo eksploatavimo laikui, bendrovė „Dish“ perkėlė jį į mažesnį aukštį, nei buvo susitarusios abi šalys, kur jis „nekeltų problemų tapęs kosmoso šiukšle“.
Komisijos teigimu, JAV palydovinės televizijos paslaugų teikėja „Dish“ 2012 m. įsipareigojo iškelti palydovą į 300 km aukštį virš jo veikimo lanko. Tačiau baigiantis degalų atsargoms, palydovas buvo išimtas iš eksploatacijos vos 120 kilometrų aukštyje virš pradinio lanko.
„Naudojant vis daugiau palydovų ir kosmoso ekonomikai vis sparčiau vystantis, turime būti tikri, kad operatoriai laikysis savo įsipareigojimų, – sakė FCC įpareigojimų vykdymo užtikrinimo biuro vadovas Loyaanas Egalas. – Tai labai svarbus momentas, aiškiai parodantis, kad FCC turi tvirtus vykdomuosius įgaliojimus ir pajėgumus užtikrinti gyvybiškai svarbių kosminių šiukšlių utilizavimo taisyklių laikymąsi.“
Savo pareiškime „Dish“ prieštaravo FCC dėl utilizavimo reikalavimų ir teigė, jog Komisijos įpareigojimų vykdymo užtikrinimo padalinys nepateikė „jokių konkrečių išvadų, kad „EchoStar-7“ kelia kokių nors su kosmoso tarša susijusių saugos problemų“.
„Kaip susitarime pripažįsta FCC įpareigojimų vykdymo užtikrinimo biuras, „EchoStar-7“ palydovas yra senesnis įrenginys, kuriam netaikoma minimalios utilizacijos orbitos reikalaujanti FCC nuostata“, – bendrovės pareiškime teigė „Dish“ atstovas spaudai. – „Dish“ turi ilgametę patirtį saugiai eksploatuojant didelį palydovų parką ir rimtai žiūri į savo, kaip FCC licencijos turėtojos, atsakomybę.“
JAV aviacijos reguliavimo institucija FAA neseniai paskelbė ketinanti sumažinti kosmoso šiukšlių kiekį, įvesdama reikalavimą, kad privačios bendrovės pašalintų raketų nešėjų viršutines dalis, pavyzdžiui, grąžindamos jas į Žemės atmosferą arba perkeldamos į mažiau apkrautą „kapininę orbitą“.
Naujasis reglamentas, kuris dar nėra galutinai patvirtintas, jau taikomas vyriausybinėms kosminėms misijoms.
Europos kosmoso agentūra apskaičiavo, kad Žemės orbitoje yra maždaug milijonas didesnių nei centimetro dydžio nuolaužų – pakankamai didelių, kad „sugadintų erdvėlaivį“.
Dėl jų jau kyla problemų – nuo praėjusių metų sausį vos neįvykusio Kinijos palydovo susidūrimo iki 2021 m. Tarptautinėje kosminėje stotyje pramuštos penkių milimetrų dydžio skylės.