Rugpjūtis elektros rinkoje buvo vienas brangesnių mėnesių – tai atsispindi ir rugsėjo mėnesio garantinio tiekimo kainose. Tokį tiekimą gauna 42 tūkst. vartotojų.
Trečiadienį paaiškėjus pilnai vidutinei rugpjūčio mėnesio kaina elektros biržoje „Nord Pool“, tapo aišku, kad garantinis tiekimas pirmam rudens mėnesiui brangsta – rugsėjo mėnesį populiariausias tarifas bus apie 13,5 proc. didesnis nei rugpjūtį.
Populiariausio tarifo (viena laiko zona, planas Standartinis) dydis kitą mėnesį sieks 21,79 ct/kWh, kai analogiškas tarifas rugpjūčiui buvo 19,2 ct/kWh.
Vidutinė mėnesio kaina „Nord Pool“ biržoje rugpjūtį buvo dar aukštesnė nei liepą ir siekė 102,49 euro/MWh. Liepą vidutinė kaina Lietuvos zonai buvo 83,84 euro/MWh.
Rugpjūtis nustebino ir viena rekordiškai pigia diena – didmeninė elektros kaina rugpjūčio 8 d. „Nord Pool“ biržoje vidutiniškai buvo 15,37 euro/MWh, o didžiąją dienos dalį kaina apskritai buvo neigiama ir vieną valandą priartėjo prie minus 10 eurų/MWh.
Vis dėlto, likusios mėnesio dienos buvo gerokai brangesnės, o praėjusią savaitę didmeninė elektros kaina Lietuvoje ir Latvijoje kilo 23 proc. iki 142,58 Eur/MWh.
Ateinančio mėnesio garantinio tiekimo tarifas formuojamas pagal praėjusio mėnesio kainas – šiuo atveju vidutinė rugpjūčio kaina naudojama nustatant naujus rugsėjo tarifus. Garantinio tiekimo kaina atnaujinama kas mėnesį.
Vienos laiko zonos plano Standartinis turėtojai už garantinį tiekimą rugsėjį mokės 21,79 ct/kWh tarifu. Rugpjūčiui analogiško tarifo dydis buvo 19,2 ct/kWh.
Vartojantys elektrą pagal dvi laiko zonas mokės 23 ct/kWh(dieną) ir 19,01 ct/kWh (naktį).
Vartotojai pasirinkę ESO planą Namai, vienos laiko zonos atveju mokės 20,22 ct/kWh (plius fiksuotas 3 eurų mokestis), o analogiškai Namai+ klientai – 19,86 ct/kWh (plius fiksuotas 6 eurų mokestis).
Rugpjūčio pabaigos Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, garantinį tiekimą gauna beveik 42 tūkst. vartotojų – tūkstančiu mažiau nei birželį.
Panašiu principu kaip ir garantinio tiekimo klientams, kaina skaičiuojama ir nepriklausomų tiekėjų su birža susijusių planų vartotojams.
Tarp šių pasirinkimų yra ir reikšmingų skirtumų – tiekėjai taiko fiksuotą maržą, kuri nesikeičia. Tuo tarpu garantiniam tiekimui taikomas procentinis 15 proc. antkainis.
Tai reiškia, kad kainoms biržoje kylant garantinio tiekimo tarifai auga daugiau nei nepriklausomų tiekėjų.
Kita vertus, kainoms „Nord Pool“ biržoje liekant žemame lygyje, garantinis tiekimas gali tapti pigiausiu pasirinkimu.
Garantiniam tiekimui įstatymiškai taikomas ir terminas – po šešių mėnesių nuo tiekimo pradžios ESO turi teisę tokį tiekimą nutraukti. Tiesa, nors didžioji dalis garantinio tiekimo klientų, į jį patekę po II liberalizacijos etapo pabaigos 2022 m. birželį, jau senokai viršijo šį terminą, masinių elektros tiekimo nutraukimų ESO nesiėmė.
Garantinio tiekimo klientai taip pat negali pasinaudoti ir valandiniais planais, kuriuos siūlo nepriklausomi tiekėjai. Tokie planai suteikia valandinės apskaitos galimybę – tai reiškia, kad objekto suvartota energija skaičiuojama pagal konkrečią vartojimo valandą biržoje fiksuotas kainas.
Nuo liepos 1 d. pasikeitė ir visuomeninio tiekimo tarifas – vienos laiko zonos plano standartinis tarifas siekia 22,7 ct/kWh.
Nors šis tarifas rugsėjį ir toliau bus didesnis nei garantinio tiekimo, minėtą kainą visuomeninio tiekimo vartotojai mokės iki metų pabaigos. Tuo tarpu garantinio tiekimo klientų tarifas kiekvieną mėnesį bus kitoks ir gali būti tiek didesnis, tiek mažesnis.
Tiesa, garantinio tiekimo klientai negali gauti visuomeninio tiekimo, kadangi ši paslauga teikiama tik nepriklausomų tiekėjų nepasirinkusiems III liberalizacijos etapo klientams. Tačiau jie gali pasirašyti sutartis su fiksuotus arba lanksčius planus teikiančiais nepriklausomais elektros tiekėjais.