Kinija tęsia kovą su vaikų pomėgiu leisti laiką prie išmaniųjų ekranų. Jau anksčiau įvesti limitai, kiek laiko per dieną galima naudotis „Tiktok“ ir žaisti internetinius žaidimus, taip pat telefonai uždrausti mokyklose. Dabar siūloma riboti, kiek laiko per dieną vaikai galės praleisti prie telefonų.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
Kaip valstybė kišasi į kasdienį auklėjimą, Kinijos vaikai sužinojo dar prieš 4 metus.
Tada įvestas pusantros valandos per dieną limitas internetiniams žaidimams.
Per pandemiją jis dar sugriežtintas – galima žaisti tik savaitgaliais ir tik po valandą. Apribotas ir laikas, kurį galima praleisti „TikTok“.
„Ribojimų įvedimas anksčiau buvo pradėtas, bet tie ribojimai nebuvo gana konkretūs ir jų įgyvendinimas nebuvo gana sistemingas, tačiau šie nauji pasiūlymai yra tikrai daug griežtesni“, – sako Rytų Europos Studijų Centro ekspertas Raigirdas Boruta.
Nauji siūlymai – vaikams iki 8 metų leisti naudotis telefonu 40 minučių per dieną, šiek tiek vyresniems iki 16-os metų – duoti valandą, o nuo 16-os iki 18-os metų – dvi valandas.
Be to, visiems vaikams bus draudžiama naudotis telefonais naktį.
Pasak Kinijos stebėtojo R. Borutos, Pekinas bando kovoti su jaunimo priklausomybe nuo ekranų.
„Kinijoje jau gana seniai veikia specialios stovyklos, skirtos ar vaikams, kurie yra priklausomi, pavyzdžiui, nuo žaidimų. Tai ši problema yra tikrai opi ir ar manau, jog jos tikslas yra būtent kovoti su šia programa problema“, – nurodo Rytų Europos Studijų Centro ekspertas R. Boruta.
Jei siūlymai būtų priimti, visi mobiliųjų įrenginių gamintojai privalėtų sukurti „vaikų režimą“.
Jam veikiant, programėlės pačios išsijungtų viršijus limitą.
Technologijų bendrovės taip pat turės kurti turinį, kuris vaikams skleis socialistines vertybes ir skatins kinų bendruomeniškumo jausmą.
„Kinijos bendrovės yra pagrindinės reguliuotojos. Žinoma, jos yra tiesiogiai priklausomos nuo Kinijos valdžios norų, tad net ir atrodo nekalti žaidimai, norint juos žaisti Kinijoje, sukuriant vartotoją, reikia sukurti su tavo tikrais asmens duomenimis“, – mini jis.
Išimtys bus taikomos tik programėlėms, kurios tinkamos fiziškai ir protiškai vaikams lavinti. Bet kaip ir anksčiau, ribojimus bus galima apeiti, jei vienas iš tėvų vaikams duos savo įrenginį.
LRT televizijos laidoje „Svarbi valanda“ „Tele2“ Inovacijų biuro eksperto, technologijų apžvalgininko Arnoldo Lukošiaus teigimu, jei siūlymai būtų priimti, nebūtų paprasta juos įdiegti.
Jo teigimu, Kinija turi ilgalaikę informacinių technologijų ir interneto svetainių blokavimo patirtį, sako jis. Visgi A. Lukošius nemano, kad riboti vaikų laiką prie telefonų būtų paprasta.
„Ir Lietuvoje patys tėvai gali blokuoti vaiko galimybę prisijungti prie interneto. Šiuo atveju, mobilų internetą gal rastų būdų blokuoti. Bet vaikas bet kada gali prisijungti prie „Wi-Fi“ ir nebūtinai namie“, – teigia jis.
Kinijoje masiškai sekasi žmonės, įrengtos kameros gatvėse, tad teoriškai galima susekti laiką, kiek vaikas naudojasi mobiliuoju įrenginiu.
„Kiek žinau, jie šio įstatymo nepriima griežtai, leidžia tėvams atsisakyti jo laikytis“, – mini A. Lukošius.