Siekdamas teisinio reguliavimo nuoseklumo, sistemingumo, efektyvesnės apsaugos nuo pažeidimų ir nusikaltimų kibernetinėje erdvėje, Seimas suvienodino institucijų, turinčių įgaliojimus nurodyti riboti prieigą prie informacijos ar nurodyti ją pašalinti, nuostatas dėl šių įgaliojimų įgyvendinimo, teismo sankcionavimo ir blokavimo įgyvendinimo tvarkos.
Šiuo metu galiojančiame Elektroninių ryšių įstatyme teisė teikti privalomus nurodymus blokuoti prieigą prie turinio internete ar jį pašalinti yra suteikta Lošimų priežiūros tarnybai prie Finansų ministerijos, Lietuvos bankui, Lietuvos radijo ir televizijos komisijai, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, Lietuvos policijai, Ryšių reguliavimo tarnybai.
Pataisų iniciatoriaus, Seimo nario Kasparo Adomaičio teigimu, visos šios institucijos turi skirtingas įgyvendinimo tvarkas ir praktikas: „Skirtinga trukmė, per kiek laiko teismas privalo priimti sprendimą dėl leidimo blokuoti interneto svetainę. Taip pat, procedūrų lankstumas – kai kurios institucijos gali be teismo sankcijos blokuoti akivaizdžias interneto svetainių kopijas, kitos – tokios galimybės neturi.“
Priimtais pakeitimais suvienodintos institucijų, turinčių įgaliojimus nurodyti riboti prieigą prie informacijos ar nurodyti ją pašalinti, nuostatos dėl šių įgaliojimų įgyvendinimo, teismo sankcionavimo ir blokavimo įgyvendinimo tvarkos.
Pasak parlamentaro, nauju reguliavimu taip pat įtvirtinta, kad, pavyzdžiui, jei interneto tinklapyje yra bandoma išvilioti asmens tapatybės duomenis ar užvaldyti asmens mokėjimo operacijų valdymą, institucijos turės galimybę nurodyti tokius tinklapius blokuoti 72 val. be teismo sankcijos.
„Pakeitimai svarbūs, nes prisidės prie saugesnio interneto kūrimo. Kibernetiniai nusikaltimai ir pažeidimai interneto erdvėje bus efektyviau pašalinami bei atgrasoma nuo naujų pažeidimų vykdymo. Taip tikimasi mažinti kibernetinių incidentų skaičių ir jų daromą žalą“, – sakė K. Adomaitis.
Seimo nario nuomone, pataisos taip pat turės įtakos ir efektyvesniam nelegalių azartinių lošimų, neleistinos alkoholio ir tabako reklamos, vartotojus klaidinančios informacijos, finansinių piramidžių skatinimo, autorinių teisių pažeidimų, dezinformacijos, propagandos ir kt. pašalinimui internete.
Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms (projektas Nr. XIVP-2346(3) pritarė 78, nė vienas nebalsavo prieš, susilaikė 6 Seimo nariai. Pataisos įsigalioja 2024 m. gegužės 1 d.
Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, per tris 2022 metų ketvirčius finansiniai sukčiai iš gyventojų išviliojo daugiau kaip 8 mln. eurų, todėl šis pokytis – itin aktualus.