Lietuvos savivaldybėms atsiveria naujos galimybės tapti valstybės duomenų transformacijos dalimi ir naudoti valstybės duomenų ežero išteklius. Šios galimybės ir Valstybės duomenų ežeras (Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistema, VDV IS) buvo pristatyti savivaldybėms skirtame nuotoliniu būdu vykusiame renginyje. Jis suorganizuotas atsiradus poreikiui savivaldybių administracijoms, savivaldybių institucijoms ir įstaigoms pasinaudoti valstybės duomenų ežero teikiamomis galimybėmis, viešojo sektoriaus institucijoms siekiant geriau planuoti ir įgyvendinti savo funkcijas bei priimti duomenimis grįstus sprendimus.
„Matome, kad savivaldoje kyla labai daug praktinių švietimo, sveikatos, socialinės apsaugos ir kitų klausimų. Jums tikrai reikalingi duomenys, kurie padėtų geriau atsakyti į klausimus, geriau išspręsti problemas, kurias jūs norite išspręsti. Verta pasinaudoti būtent Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos sukauptais duomenimis, kurie suteka į šią sistemą iš visų Lietuvos institucijų ir šių duomenų vis gausėja, šis duomenų ežeras nuolat pildosi. Jame taip pat sėkmingai gaudyti žuvį galėtų ir savivaldos atstovai, – sveikindama renginio dalyvius sakė Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė. – Valstybės duomenų agentūros specialistai pristatys, kaip savivaldos atstovai galės naudotis VDV sistemos sukauptais duomenimis, kad galėtų matyti būtent savo savivaldybėje esančių problemų mastą, suprasti jas, suvokti jų kompleksiškumą, pamatyti, kur yra didieji klausimai, į kuriuos norima atsakyti.“
Vyriausybės kanclerė taip pat pabrėžė savalaikių duomenų naudojimo svarbą tiek Vyriausybės, tiek savivaldos darbe identifikuojant ir sprendžiant esamojo laiko problemas, išsikeliant tikslus ir jų siekiant, renkantis priemones jiems pasiekti. Ji taip pat priminė, kad Vyriausybė nuolat stengiasi savivaldybėms sudaryti sąlygas patogiai naudotis esamomis duomenų sistemomis bei duomenų prieigomis ir vylėsi, kad susitikimas paskatins savivaldybes ir kitas viešąsias įstaigas aktyviau naudotis DVD IS teikiamomis galimybėmis.
Šių metų sausio 1 d. įsigaliojo naujasis Lietuvos Respublikos oficialiosios statistikos ir valstybės duomenų valdysenos įstatymas, kuriuo buvo įtvirtintas naujas požiūris į valstybės duomenų valdymą ir jų tvarkymo reguliavimą, mažinama administracinė našta duomenis teikiančioms institucijoms, užtikrinamas lankstesnis renkamų duomenų panaudojimas viešajame sektoriuje ir greitesnis dalijimasis jais tarp valstybės informacinių sistemų. Vienas esminių pokyčių – valstybės duomenis dabar galima naudoti ir valdysenos tikslais, tai reiškia, kad siekiant įgyvendinti savo funkcijas, valstybinės ir savivaldybių institucijos, gali prieiti prie valstybės duomenų.
Vyriausybės kanceliarijos ir Valstybės duomenų agentūros organizuotame nuotoliniame renginyje buvo pristatyti du savivaldybių institucijų prieigos prie VDV IS būdai – standartinių duomenų rinkinių smėliadėžės (angl. data sandbox) ir švieslentės bei individualūs konkrečios savivaldybės duomenų analitikos uždaviniai – ir diskutuota apie jų gerinimo galimybes.
Savivaldybėms bus sukurtos tematinės smėliadėžės ir švieslentės, kurios suteiks visoms savivaldybėms faktinį ir objektyvų pagrindą sprendimams priimti. Tikimasi, kad duomenys padės išvengti subjektyvumo ir įsitikinti, kad sprendimai remiasi realiais duomenimis, o ne spekuliacijomis ar asmeninėmis nuomonėmis. Sukurti duomenų analizės produktai galės padėti prognozuoti ir įvertinti galimas sprendimo pasekmes. Tai leis savivaldybėms geriau suprasti, kaip skirtingi sprendimai gali paveikti gyventojų, verslo ir kitų interesų grupių gyvenimą. Pavyzdžiui, planuojama realizuoti kiekvienos savivaldybės mokinių situacijos mokyklose stebėseną ir palyginimą su Lietuvos situacija (mokinių skaičius, mokyklos lankomumas, pasiekimai pagal pažymius, prognozuojami pradinių klasių mokinių skaičiai skirtingose savivaldybių teritorijose ir kt.).
Papildomai, suprantant, kad kiekviena savivaldybė gali turėti individualių poreikių, bus sukurtos galimybės savivaldybės institucijai ar įstaigai kreiptis į Valstybės duomenų agentūrą su prašymu parengti unikalų duomenų rinkinį, kuris būtų reikalingas konkrečiai savivaldybės funkcijai įgyvendinti.