Jau šį penktadienį, balandžio 28 d., gyventojai ir vėl sulauks naujo kvietimo teikti paraiškas kompensacijoms nuosavoms saulės elektrinėms iki 10 kW savo gyvenamajame būste įsirengti ir tapti gaminančiais vartotojais. Tam skirta 40 mln. eurų iš 2021–2027 m. Europos Sąjungos fondų investicijų programoje numatytų lėšų. Šią priemonę inicijavo Energetikos ministerija.
Pirmą kartą gyventojai paraiškas finansavimui gauti galės teikti tęstiniu būdu, t.y. net šešis mėnesius arba kol paraiškose prašoma suma pasieks visą kvietimui numatytą sumą.
„Tikimės, kad susidomėjimas atsinaujinančia energetika išlieka, o skirto finansavimo pakaks dar 15 tūkstančių gyventojų, kurie įdarbins saulę savo elektros reikmėms ir taip susimažins elektros sąskaitas ir padidins savo energetinį savarankiškumą,“ – sako Aplinkos projektų valdymo agentūros Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.
Jis taip pat pabrėžia, jog sparti atsinaujinančios energetikos plėtra yra vienintelis tvarus kelias siekiant energetinės nepriklausomybės bei puoselėjant klimatui neutralią aplinką.
Kartu su paraiška gyventojai turės pateikti Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) prijungimo sąlygas, kurios užtikrins, kad įrengta saulės elektrinė galės būti prijungta prie elektros tinklų.
Dar viena naujovė – paramą galės gauti ir tie namų ūkiai, kurių elektros vartojimo objektuose registruota ne daugiau kaip vieno juridinio arba fizinio asmens vykdoma ekonominė veikla. Tuo atveju kartu su paraiška turės būti pateikta vienos įmonės deklaracija, kurioje reikės nurodyti visas elektros vartojimo objekte registruotas ir vykdomas juridinio asmens ir (arba) fizinio asmens ekonomines veiklas.
Saulės elektrines gyventojai, kaip ir anksčiau, turės įsirengti per 9 mėn., o išmokos dydis nesikeičia – skiriama 323 eurai už 1 kW naujai įrengiamos saulės elektrinės galios, ir 243 eurai už 1 kW, kuomet didinama jau esamos saulės elektrinės galia, nebestatant inverterio.
Iki metų pabaigos planuojama paskelbti dar keletą kvietimų saulės elektrinėms įsirengti, taip pat įsigyti iš nutolusių saulės elektrinių parkų. Tam planuojama skirti apie 50 mln. eurų.
Aplinkos projektų valdymo agentūros informacija