Lietuvos ekspertų komanda balandžio 18-21 dienomis dalyvavo didžiausiose pasaulyje kibernetinės gynybos pratybose „Locked Shields 2023“, rašoma Krašto apsaugos ministerijos pranešime spaudai.
KAM / K. Kavolėlio nuotr.
Lietuvos komanda yra sudaryta iš Krašto apsaugos ministerijos, Lietuvos kariuomenės, Nacionalinio kibernetinio saugumo centro (NKSC), Antrojo operatyvinių tarnybų departamento, Kertinio valstybės telekomunikacijų centro, Lietuvos šaulių sąjungos ir Krašto apsaugos savanorių pajėgų specialistų.
NATO Kibernetinės gynybos kompetencijos centro organizuojamose pratybose dalyvauja daugiau kaip 3 tūkst. dalyvių iš 38 šalių. Pratybų dalyviai veikia pagal išgalvotą, tačiau realistišką scenarijų – jie turi apsaugoti realias kompiuterių sistemas nuo tūkstančių atakų ir priimti taktinius bei strateginius sprendimus kritinėse situacijose.
„Šiemet Lietuvos komandą sudaro rekordinis skaičius – net 120 savo srities profesionalų. Pratybų metu jie turi ne tik ginti patikėtas kritinės reikšmės informacines sistemas, stiprinti jų saugumą ir atlikti reikiamus tyrimus, bet ir techninę informaciją tinkamai perduoti strateginio lygmens komandai, kuri pratybų metu turi priimti sprendimus tarptautinės teisės ir strateginės komunikacijos srityse.
Sudėtingas ir daugiasluoksnis „Locked Shields 2023“ scenarijus leidžia burti nacionalinę kibernetinio saugumo bendruomenę, kurią sudaro tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuose dirbantys specialistai, stiprinti šios bendruomenės sąveiką ir taip stiprinti mūsų šalies pasirengimą veikti išvien galimų kibernetinių krizių atvejais“, – sako NKSC direktorius Liudas Ališauskas.
Pratybų planą parengė 400 organizatorių, kurie pratyboms sukūrė daugiau kaip 5 tūkst. virtualių sistemų. Pratybose dalyvaujančios komandos imituoja nacionalines kibernetines greitojo reagavimo grupes, dislokuotas padėti fiktyviai šaliai, kurioje vyksta didelio masto kibernetinės atakos. Komandų užduotis – padėti fiktyviai šaliai apsaugoti jos kritinę infrastruktūrą.
„Jokios kitos kibernetinės gynybos pratybos negali pasiūlyti tokios specializuotos ir detalios patirties kaip „Locked Shields“. 24-ios komandos iš viso pasaulio turi palaikyti kritinės infrastruktūros ir informacinių sistemų veikimą. Komandos gali pademonstruoti, kaip gerai jos gali užtikrinti sistemų veikimą realiomis sąlygomis ir esant dideliam spaudimui“, – teigia NATO kibernetinės gynybos kompetencijos centro direktorius Martas Noorma.
Pratybos „Locked Shields“ kasmet yra organizuojamos nuo 2010 metų. Pernai jungtinė Lietuvos ir Lenkijos komanda pratybose pademonstravo tvirtą kibernetinę gynybą bei užėmė 2-ąją vietą iš 24 komandų. Pratybų nugalėtoja pernai tapo Suomijos komanda.