Norite pareikšti nuomonę apie įstatymą ar reformą, dalyvauti teisėkūroje? Susimokėkite. Būtent tokią tvarką nustatė duomenų atvirumą prioritetu deklaruojanti Vyriausybė, įtvirtinusi, kad kiekvienas elektroninis dokumentas, siunčiamas viešojo administravimo įstaigų, turi būti apmokestinamas.
Vyriausybės nutarimas, kuriuo nustatoma, kad visos e.pristatymo paslaugos tampa mokamos, turėjo įsigalioti jau 2021 metais, tačiau žinia apie tai, kad nuo šiol kiekvienas e.pristatymo sistema siunčiamas dokumentas kainuos, savivaldybes pasiekė tik praėjusį mėnesį.
„Tai labai keistas įpareigojimas: apmokestinami elektroniniai dokumentai, siunčiami ministerijų ar savivaldybių joms atliekant tai, kam yra įsteigtos – dalyvaujant valstybės valdyme, teisėkūroje ar teikiant viešąsias paslaugas. Jis ydingas ne tik todėl, kad iš skirtingų įstaigų suplauksiančios viešosios (valstybės) lėšos tiesiog pateks į kitą valstybės kišenę - Registrų centrą. Nerimą kelia ir tai, kad tokį įpareigojimą įveda Vyriausybė, kuri šiuo metu aktyviai ir garsiai kalba apie atvirumo, prieinamumo ir atvirų duomenų svarbą“, – teigia Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius.
Atvira Vyriausybė yra vienas šios kadencijos ministrų kabineto prioritetų. Teigiama, kad tai - viešojo valdymo kultūra, kuri remiasi skaidrumo, atskaitomybės ir visuomenės dalyvavimo principais ir pasitelkiant technologijas bei inovacijas, siekia stiprinti demokratiją ir darnų vystymąsi, be to – taip užtikrinamos geresnės kokybės viešosios paslaugos, efektyvus valstybės lėšų panaudojimas, viešosios politikos sprendimų tvarumas ir jų supratimas.
Savivaldybių teigimu, naujasis reikalavimas yra ne tik perteklinis biurokratijos, administracinių kaštų ir laiko atžvilgiu, bet ir iš esmės prieštarauja minėtiems principams. Kasdien siunčiama šimtai dokumentų, kuriais derinami įstatymų, Vyriausybės nutarimų, ministrų įsakymų projektai, viešųjų paslaugų teikimo tvarkos, tad apmokestinama visa tai, kas iki šiol leido savivaldai dalyvauti teisėkūroje ir pristatyti gyventojų interesus atspindinčią savo poziciją įvairiose srityse.
Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas siūlė Vyriausybei centralizuotai apmokėti Registrų centrui už suteiktas e.pristatymo paslaugas, tačiau pasiūlymas buvo atmestas ir pasirinktas variantas, kai vietoje vieno valstybės lėšomis atlikto pavedimo bus atlikta šimtai pavedimų iš skirtingų įstaigų – taip pat valstybės lėšomis tos pačios valstybės įstaigai.
Savivaldybės atkreipia dėmesį ir į tai, kad naujasis reikalavimas yra didesnės biurokratiją skatinančios tendencijos dalis: nuo 2025 metų bus apmokestinamas ir duomenų gavimas iš visų valstybinių registrų (Nekilnojamojo turto, Gyventojų, Juridinių asmenų registrų, „Sodros“ ar „Regitros“ duomenų sistemų ir kitų). Tai reškia, kad bus apmokestinamos pažymos, reikalingos norint piliečiams suteikti įvairiausias paslaugas - socialinės piniginės paramos, teritorijų planavimo, gyvenamosios vietos deklaravimo, atliekų tvarkymo, viešosios tvarkos, žemėtvarkos ir daug kitų.
„Vieno langelio principą, kurį įdiegėme tam, kad gyventojai viešąsias paslaugas gautų greičiau ir efektyviau, įgyvendinti taps sudėtingiau. Valstybinių registrų duomenys atviri tapo vos prieš 4 metus, o dabar žengiamas didelis žingsnis atgal: jie vėl taps mokami, o bendradarbiavimas tarp institucijų – biurokratiškesnis ir lėtesnis. Akivaizdu, kad tai prieštarauja ne tik Atviros Vyriausybės principams, bet ir aukštesniems paslaugų kokybės ir greičio standartams, kurių visi turėtume siekti“, – sako LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius.