Lietuvoje pirmą kartą įvertinti inovatyviausi viešojo sektoriaus skaitmeniniai sprendimai ir žmonės, prisidedantys prie viešojo sektoriaus inovacijų skatinimo. Praėjusio ketvirtadienio popietę sostinėje vykusiuose „GovTech apdovanojimuose“ ekspertų komisija išrinko laimėtojus 4-iose nominacijose.
Išrinkta metų viešojo sektoriaus inovacija
Apdovanojimuose inovatyviausiu sprendimu viešajame sektoriuje išrinkta Valstybės duomenų agentūros (anksčiau – Lietuvos statistikos departamento) sukurta Valstybės duomenų valdysenos sistema.
Atvirais duomenimis pagrįsta, daugiau negu 40 valstybės informacinių išteklių apjungianti ir duomenų gavimą bei analizę leidžianti įgyvendinti ekosistema jau buvo realiai panaudota priimant duomenimis grįstus sprendimus COVID-19 pandemijos metu, analizuojant Lietuvos ekonomikos ir verslo rodiklius, stebint karo pabėgėlių iš Ukrainos situaciją, atvaizduojant šalies demografinius, švietimo ir kitus duomenis. Sistemoje pateikiamais analitiniais duomenimis ir įrankiais gali naudotis viešojo sektoriaus tarnautojai ir visuomenė.
Metų viešojo sektoriaus inovacija taip pat pretendavo tapti Susisiekimo ministerijos sprendimas, leidžiantis keleiviui kelių mygtukų paspaudimu suplanuoti kelionę viešuoju transportu visoje Lietuvoje per Google Maps, Apple Maps ar kitas kelionių planavimo priemones, ir „Sodra“ inovacija – vienišo asmens išmokos skyrimas be žmogaus prašymo.
Apdovanotas sėkmingiausias valdžios ir verslo bendradarbiavimas
„GovTech arba, kitaip tariant, skaitmeninių inovacijų viešajame sektoriuje rinka Lietuvoje kiekvienais metais auga. Verslas vis labiau domisi sudėtingų viešųjų problemų sprendimu ir jau šiandien galime pasidžiaugti sėkmingais naujausių technologijų, tokių kaip dirbtinis intelektas, virtuali realybė, didžiųjų duomenų modeliavimas, taikymo sprendžiant viešojo sektoriaus iššūkius, pavyzdžiais“, – sako Arūnė Matelytė, apdovanojimus organizavusios „GovTech laboratorijos“, veikiančios Inovacijų agentūroje, vadovė.
Už sėkmingą bendradarbiavimą kuriant viešąsias inovacijas apdovanoti Ryšių reguliavimo tarnyba ir startuolis „Oxylabs“. Šios organizacijos kartu sukūrė dirbtinio intelekto technologija paremtą sprendimą, kuris leidžia automatizuotai identifikuoti draudžiamą interneto turinį. Naudojant inovatyvų įrankį buvo patikrinta daugiau nei 288 tūkstančiai lietuviškų interneto svetainių ̶ jose aptiktas galimai draudžiamas ar žalingas turinys nukreiptas išsamesniam vertinimui.
Šioje nominacijoje taip pat varžėsi platformą nelegalaus darbo identifikavimui sukūrę Valstybinė darbo inspekcija prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir įmonė „Altic IT“ bei automatinę laukų stebėjimo sistemą naudojant palydovinius duomenis sukūrusi Nacionalinės mokėjimo agentūros ir įmonės „Itree Lietuva“ komanda.
Metų startuoliu tapo įmonė siekianti sudominti vaikus technologijomis
Metų GovTech startuoliu tapo inovatyvi įmonė „Teachers Lead Tech“, sukūrusi platformą „Vedliai“. Ši sistema padeda pradinių klasių mokytojams kūrybiškai integruoti žinias apie naujausias informacines technologijas į mokymosi turinį ir sudominti vaikus technologijomis. Programa „Vedliai“ jau įtraukė 4,6 tūkstančio pradinių klasių mokytojų bei per 80 tūkstančių vaikų iš 570 Lietuvos mokyklų. Šį skaičių planuojama didinti – praėjusią savaitę Taivano ir Lietuvos institucijų atstovai pasirašė ketinimų protokolą, kuriuo siekiama užtikrinti, kad visi vaikai Lietuvoje įgytų skaitmeninių ir informatikos įgūdžių. Startuolio „Teachers Lead Tech“ atstovai tikisi, kad bendradarbiaujant su Taivanu į „Vedlio“ programą įtrauks dar 50 tūkstančių vaikų iš visos Lietuvos.
Metų GovTech startuoliu taip pat pretendavo tapti įmonė „Mano konkursas“, sukūrusi sprendimą mažos vertės viešųjų pirkimų optimizavimui, bei įmonė „Coetus“ sukūrusi įrankį, kurio pagalba galima stebėti Lietuvos miškų būklę – šiuo metu Lietuvoje yra identifikuota apie 360 mln. medžių, nustatytas jų aukštis, kamieno storis, medžio rūšis, sveikatos būklė ir kita informacija.
Inovacijų skatintojo nominacija – už duomenimis grįstų sprendimų skatinimą
Renginio metu įteikta ir metų inovacijų skatintojo nominacija. Pasak „GovTech apdovanojimų“ organizatorės Rūtos Ūsaitės, ši nominacija sulaukė bene daugiausiai dėmesio. „Tiek mažesnėse savivaldybėse, tiek ministerijų valdomose įstaigose, tiek tokiose institucijose, kaip Lietuvos bankas, yra žmonių, kurie dirbdami viešajame sektoriuje inicijuoja inovatyvių sprendimų paiešką ir siekia įgyvendinti pozityvų pokytį. Džiaugiamės galėdami juos pastebėti ir padėkoti už darbą siekiant inovatyvesnio viešojo sektoriaus“, – teigia R. Ūsaitė. Komisijos sprendimu, metų inovacijų skatintojo nominacija atiteko Ministrės Pirmininkės vyr. patarėjui Aisčiui Šimaičiui. A. Šimaitis apdovanotas už duomenimis grįstų sprendimų priėmimo skatinimą ir lyderystę COVID-19 duomenų valdyme.
Laimėtojus „GovTech apdovanojimuose“ išrinko komisija, kurią sudarė asociacijos „Infobalt“ GovTech srities politikos vadovė Ieva Žilionienė, „Investuok Lietuvoje“ vadovas Elijus Čivilis, LR Vyriausybės kanceliarijos patarėja duomenų analitikai Saulė Gabrielė Petraitytė, „Katalista Ventures“ inovacijų partneris Arvydas Plėta ir GovTech laboratorijos vadovė Arūnė Matelytė. Apdovanojimai vyko sostinėje įsikūrusiame technologijų ir startuolių centre „Vilnius Tech Park“.