Tarptautinėje kosminėje stotyje (TKS) šiuo metu dirba septyni astronautai, bet avarijos atveju išsigelbėti galėtų tik keturi iš jų. Taip nutiko dėl Rusijos erdvėlaivio „Sojuz“ gedimo, kuris atsakingas už dviejų rusų ir amerikiečio parskraidinimą namo. Trečiadienį Maskva pranešė atsiųsianti naują „Sojuz“, bet kol kas trys kosmoso tyrinėtojai jaučiasi lyg laive su per mažai gelbėjimosi valčių.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.“
Kosmosas – viena paskutinių Vašingtono ir Maskvos bendradarbiavimo sričių. Rugsėjį rusiškas erdvėlaivis „Sojuz“ į TKS pakėlė kosmonautus Sergejų Prokopjevą ir Dmitrijų Peteliną bei amerikietį Fransiską Rubijų. Tas pats „Sojuz“ visus tris turėjo ir parskraidinti, bet du kosmonautai ir astronautas pateko į rusiškos technikos nemalonę.
Gruodį rusai ruošėsi išeiti į atvirą kosmosą, kai „Sojuz“ į erdvę pradėjo purkšti aušinimo skystį. Nuotėkis truko net kelias valandas ir iškėlė klausimų, kaip reikėtų grįžti, jei netikėtai kosminę stotį ištiktų nelaimė. Trečiadienį Maskva paskelbė, kad sugedusį erdvėlaivį nuleis be įgulos.
„Atsižvelgiant į atliktą erdvėlaivio būklės analizę, terminius skaičiavimus ir techninę dokumentaciją, padaryta išvada, kad laivas „Sojuz 22“ turi nusileisti bepiločiu režimu“, – pranešė „Roskosmos“ vadovas Jurijus Borisovas.
Kol misija neįvyko – problema niekur nedingsta. TKS erdvėlaiviai atlieka „gelbėjimosi valties“ funkciją. Sugedus aušinimo sistemai, „Sojuz“ tapo nenaudojamas dėl per aukštos kabinos temperatūros.
Jei šiandien stotį ištiktų avariją, iš jos galėtų pabėgti tik keturi astronautai iš ten esančių septynių. Tad grįžus sugedusiam „Sojuz“, vasarį Rusija paleis kitą erdvėlaivį, kuris turėjo vykti su įgula, bet keliaus tuščias.
„Valstybinė komisija priėmė sprendimą vasario 20 dieną į Tarptautinę kosminę stotį paleisti „Sojuz 23“ bepiločiu režimu“, – nurodė „Roskosmos“ vadovas.
Pasak „Roskosmos“, gruodį įvykusį incidentą sukėlė mikrometeoroidas – tai mažytė kosminė šiukšlė, kuri „Sojuz“ pramušė mažesnę nei milimetro skersmens skylę.
TKS palaipsniui paleista amžių sandūroje, Rusijos ir JAV suartėjimo laikotarpiu, bet pradėjusi invaziją į Ukrainą, Maskva pareiškė planuojanti po 2024-ųjų iš stoties pasitraukti.