Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) per šiuos metus išaiškino energijos grobstytojus, kurie padarė žalą visiems Lietuvos energijos vartotojams už daugiau nei 2 mln. eurų. Pažymėtina, kad nuostoliai dėl pagrobtos energijos daro žalą visiems energijos vartotojams. Tačiau net patys išmaniausi grobstytojai galiausiai būna išaiškinami, o tai pavyksta padaryti bendradarbiaujant su Lietuvos policija ir atsakingais piliečiais, pranešė ESO.
„Neteisėti prisijungimai prie elektros ar dujų tinklų ir energijos vagystės lieka opi problema, kuri dažniausiai paaštrėja atšalus orams. Tačiau šiais metais reikia įvertinti ir išaugusias energijos kainas, dėl kurių klientai gali dažniau ryžtis grobstyti energiją. Tačiau net patys išmaniausi grobstytojai galiausiai būna išaiškinami“, – teigia ESO Verslo atsparumo skyriaus vadovas Ruslanas Turskis.
Pasak jo, kai kurie tokių atvejų ne tik padaro rimtų nuostolių, bet ir kelia grėsmę pačių grobstytojų ir kitų asmenų sveikatai ar net gyvybei.
ESO specialistai, pasitelkdami ir įvairias išmaniąsias technines priemones, nuolat tikrina klientų energijos suvartojimą, lygina jį su deklaruotais duomenimis, atlieka informacijos analizę, taip išaiškindami galimus energijos grobstytojus.
Šiuo metu vis dažniau pasitaiko atvejų, kai bendrovė bendradarbiauja ir su policija – į pagalba yra kviečiami pareigūnai. Jie padeda sudėtingose situacijose nustatant neteisėto energijos vartojimo faktus, pradeda ikiteisminius tyrimus ir atlieka kratas nustatant nelegalaus energijos prisijungimo vietas.
ESO bendradarbiavimas su policija vyksta jau daugelį metų, per kuriuos pavyko nustatyti ne tik keletą tūkstančių energijos grobstytojų, bet ir kitų pažeidėjų ar net nusikaltėlių, tokių kaip narkotinių kanapių augintojų, „naminukės“ gamintojų, kontrabandinių cigarečių pardavėjų bei brakonierių.
Atkreiptinas dėmesys, kad už neteisėtą elektros naudojimą gali grėsti ir baudžiamoji atsakomybė.
Prisimindamas įsimintiniausius atvejus, ESO atstovas pasakoja apie ūkininką, kuris prie turimų teisėtų elektros energijos įvadų įsirengė ir neteisėtą prisijungimą į kabelį prieš skaitiklį, taip sudarydamas galimybę dideliais kiekiais neteisėtai vartoti elektrą be apskaitos. Buvo nustatyta padaryta žala, viršijanti keletą šimtų tūkstančių eurų.
Kitas atvejis, kaip pasakoja R.Turskis, buvo vieno gyvenamojo namo palėpėje aptikta vadinamoji kriptovaliutos „kasykla“, kuri naudojo nemažą kiekį elektros energijos. Tokiai kasyklai „užmaitinti“ buvo įrengtas neteisėtas prisijungimas prie elektros įvado ir naudojama elektros energija be apskaitos.
„Abiem šiais atvejais, kaip ir daugeliu kitų, policija buvo ta jėga, kuri sudarė galimybę ESO darbuotojams aptikti neteisėto prisijungimo prie elektros įvadų vietas, išmatuoti elektros energijos vagystės mastą, vėliau pradėjo ikiteisminius tyrimus ir surinko pakankamus įrodymus, kad buvo vykdoma nusikalstama veikla“, – sako R.Turskis.
Anot ESO Verslo atsparumo skyriaus vadovo, pažymėtina, kad daugėja pilietiškų Lietuvos gyventojų įsitraukimas padedant išaiškinti nesąžiningus energijos vartotojus. Nemaža dalis neabejingų žmonių pateiktos informacijos tikrinimų metu pasitvirtina.
Per 2022 m. 10 mėnesių iš viso surašyta 110 elektros energijos ir 25 gamtinių dujų grobstymo aktų. Preliminariais duomenimis padaryta žala bendrovei, o tuo pačiu ir visiems Lietuvos gyventojams, gali siekti apie 2,2 mln. eurų, kurią pažeidėjai turės nustatyta tvarka atlyginti. Palyginus, per visus 2021 metus buvo surašyta 130 elektros energijos ir 12 gamtinių dujų grobstymo aktai, ir nustatyta apie 0,5 mln. eurų žala.
Kalbant apie geografinį energijos grobstytojų pasiskirstymą, šioje liūdnoje statistikoje aiškiai pirmauja Vilniaus regionas, po to seka Panevėžio ir Kauno regionai.
Apie įtartinus atvejus gyventojai kviečiami pranešti anonimine pasitikėjimo linija užpildant formą, el. paštu pasitikejimolinija@ignitis.lt arba trumpuoju tel. 1852, pasirinkus pasitikėjimo liniją.
Pasitikėjimo linija garantuoja pranešėjų konfidencialumą bei atitinka Pranešėjų apsaugos įstatymo reikalavimus. Visa informacija apie įtariamus nusikaltimus ar kitus pažeidimus gali padėti ne tik greitai sustabdyti grobstymo atvejus, bet ir išgelbėti gyvybių.