„Twitter“ tinkle kilo chaosas ir sumaištis dėl naujų mokamų mėlyna varnele pažymėtų paskyrų, kurias pasitelkus apsišaukėliai apsimeta įtakingais asmenimis ir prekių ženklais, rašo BBC.
Po to, kai „Twitter“ pradėjo teikti savo prenumeratos paslaugą už 8 JAV dolerius per mėnesį, platformoje pradėjo rastis netikrų „patikrintų“ paskyrų politikų, įžymybių, stambių organizacijų ir įmonių vardais. Mėlyna varnelė prie asmens naudotojo vardo reiškia, kad „Twitter“ patvirtino, jog paskyra priklauso asmeniui ar įmonei, kuri ją nurodo.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr. |
---|
„Twitter“ laikinai sustabdė daugelio iš jų veiklą, tačiau greitai besikeičiantys bendrovės bandymai spręsti šią problemą sukėlė dar daugiau sumaišties.
Ekspertai jau anksčiau įspėjo, kad naujojo vadovo Elono Musko paskelbta naujoji „Twitter Blue“ prenumeratos paslauga, leidžianti naudotojams susimokėti už mėlynąją varnelę, bus iškart išnaudota blogų veikėjų ir sukčių ir sumažins pasitikėjimą platforma.
Praėjusį trečiadienį pradėjus naudoti šią funkciją paaiškėjo, kokio masto problema kyla dėl naujų netikrų varnele pažymėtų paskyrų.
Pagrindinių prekės ženklų, tokių kaip „Apple“, „Nintendo“, BP ir „Chiquita“, mėlyna varnele pažymėtos versijos buvo sustabdytos. Taip pat buvo pašalintos netikros paskyros, apsimetančios tokiais žinomais asmenimis kaip „Meta“ vadovas Markas Zuckerbergas, dabartiniai ir buvę JAV prezidentai Joe Bidenas, Donaldas Trumpas ir George'as W. Bushas bei buvęs Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Tony Blairas.
Vienu atveju respublikonų kandidatės į Arizonos gubernatorius Kari Lake vardu sukurta „Twitter“ paskyra paskelbė, kad ji nusileidžia savo varžovei demokratei, nors įtemptose lenktynėse vis dar skaičiuojami balsai. Prireikė kelių valandų, kad „Twitter“ pašalintų šią žinutę ir netikrą paskyrą.
Kitai E. Muskui priklausančios bendrovės „Tesla“ netikroje paskyroje buvo juokaujama apie rugsėjo 11-ąją, o pats E. Muskas buvo apsimetėlis.
Viena iš labiausiai trikdančių paskyrų prisistatė JAV farmacijos bendrove „Eli Lilly“ ir paskelbė, kad „insulinas dabar nemokamas“. Bendrovei teko atsiriboti nuo netikro pranešimo.
Mokama mėlynosios varnelės sistema taip pat naudojasi sąmokslo teorijų šalininkai ir kraštutinių dešiniųjų aktyvistai. Tyrėjai taip pat pastebėjo įvairias paskyras su įsigytomis mėlynomis varnelėmis, naudodami dirbtinio intelekto sukurtus netikrų asmenybių atvaizdus. Tai kelia susirūpinimą, nes tokios neautentiškos paskyros nuolat naudojamos įtakos operacijose, kartais užsienio valstybių, siekiant paveikti politinius įvykius kitose šalyse.
„Twitter“ sustabdė daugybę apsimestinių mėlyna varnele pažymėtų paskyrų, tačiau platformai sunkiai sekasi atlaikyti naujų paskyrų atsiradimo tempą.
Pats E. Muskas iš pradžių teigė, kad varnele pažymėtos paskyros, parodijuojančios aukšto lygio naudotojus, savo aprašymuose turės paaiškinti, kad jos nėra tikros.
Vėliau jis pareiškė, kad žodis „parodija“ turės būti įtrauktas ir į paskyrų pavadinimus, bei pridūrė, kad „žmonių apgaudinėjimas nėra gerai“. Kol kas vis dar neaišku, kaip E. Muskas ir jo naujai įsigyta platforma ilgainiui planuoja spręsti apsimetėlių su mėlynomis varnelėmis problemą.
Ekspertai nerimauja, kad nepasitikėjimas „Twitter“ tikrinimo sistema gali turėti įtakos tokiems įvykiams kaip masinės šaudynės, teroristiniai išpuoliai ar stichinės nelaimės, kai vietos valdžios institucijos, policija, gelbėjimo tarnybos ir žurnalistai dažnai naudojasi „Twitter“, kad gautų tikslią informaciją ir patarimus.