Ketvirtadienio vakarą Energetikos ir technikos muziejuje vykusiame renginyje paskelbti šių metų Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimo nugalėtojai.
Pirmoji Baltijos-Amerikos laisvės fondo (BAFF) steigiamo apdovanojimo vieta ir 10 tūkst. eurų vertės prizas atiteko UAB „Diabetis“, sukūrusiai JAV Maisto ir vaistų administracijos (angl. FDA) registruotą prietaisą „Feetsee“. Įrenginys skirtas žmonėms, kuriems gresia diabeto komplikacija – diabetinė pėdų opa. Šis projektas vystytas bendradarbiaujant su žymiais medicinos ekspertais bei diabeto centrais „Feetsee“ įvertina visą pėdos paviršių ir realiu laiku įspėja gydytoją apie pėdos būklę – bekontakčiai ir lengvai naudojami atributai suteikia tiesioginį grįžtamąjį ryšį tiek pacientui, tiek jo sveikatos priežiūros paslaugų teikėjui.
Antroji vieta ir 5 tūkst. eurų vertės prizas, paraiškas vertinusios komisijos sprendimu, atiteko kompanijai UAB „Precizika Metrology“, sukūrusiai modernias technologijas optiniams rąstrų kodavimams ir jų komponentams. Kompanijos sukurtas technologinis procesas turi plačias taikymo galimybes: rąstrinių optinių komponentų gamybai, optinių komponentų su tiksliais žymėjimais ar kodais gamybai, stiklo pjaustymui, kai pjūviui nustatomi reikalavimai. Bendradarbiavimas su JAV kompanija „Gurley Precision Instruments“, leido kompanija geriau atliepti vartotojų poreikius, atsiradusius dėl gamybos skaitmeninimo ir efektyvumo didinimo. Be to, buvo atsisakyta cheminių procesų, o tai leidžia pasiekti didesnį našumą, prisidedant prie aplinkos tausojimo, nes padeda sumažinti atliekų kiekį ir energijos suvartojimą.
Sintetinės biologijos, genetikos bei biotechnologijų srityse dirbanti UAB „Genomika“ pelnė komisijos įvertinimą už indėlį siekiant teigiamo pokyčio aukštųjų genetikos technologijų srityje. Ši įmonė bendradarbiaudama su JAV biotechnologijos kompanija „Twist Bioscience“ vysto skaitmeninės informacijos įrašymo, saugojimo ir nuskaitymo DNR molekulėse srityje. Genomika yra išsaugojus Lietuvos tapatybei istoriškai reikšmingus duomenis sintetinės DNR pavidalu, kurie išliks tūkstantmečius.
Atskiro paminėjimo ir specialaus įvertinimo už mokslinį bendradarbiavimą su JAV sulaukė ir Vilniaus Universiteto profesorius dr. Kęstutis Jarašiūnas.
„Inovacijų skatinimas bendradarbiaujant kartu su tokiais sąjungininkais kaip Lietuva daro mus stipresnius, kaip atskiras šalis ir kaip partnerius. Inovacijos yra augančios konkurencingos ekonomikos variklis ir bus labai svarbios, norint įveikti daugelį bendrų iššūkių. Inovacijos taip pat padeda mums toliau laikytis bendrų principų, tokių kaip atvirumas, skaidrumas, lygybė, teisingumas, sąžininga konkurencija ir objektyvumas. Dėkojame BAFF ir Inovacijų agentūrai, kad esate tokie puikūs partneriai, ir sveikiname visus pretendentus į apdovanojimus už jūsų verslumą ir drąsą bei suteiktą galimybę jumis didžiuotis”, - apie apdovanojimus pasisakė Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorius Lietuvoje Robert S. Gilchrist.
Apdovanojimų vakaro svečius taip pat sveikino Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, BAFF direktorių valdybos narė dr. Asta Sendonaris.
Renginio organizatoriai pažymėjo, kad tarptautinės partnerystės ir bendradarbiavimas novatoriams atveria plačias galimybes bei grindžia kelią į dar sėkmingesnį projektų įgyvendinimą. Įmonės, kurios ieško daugiau informacijos apie pagrindines inovacijų diegimo sritis, įskaitant partnerių paiešką užsienyje ar galimybes tapti tarptautinių programų dalimi, raginamos kreiptis į Inovacijų agentūros projekto „InterInoLT“ ekspertus.
Šie tradiciniai Lietuvos-Amerikos inovacijų apdovanojimai teikiami teikiami jau 4-ąjį kartą. Juos organizavo Baltijos-Amerikos laisvės fondas, Jungtinių Valstijų ambasada Lietuvoje ir Inovacijų agentūra. Apdovanojimai skiriami fiziniams asmenims, įmonėms, akademinėms įstaigoms ar kitoms organizacijoms sukūrusioms novatoriškus sprendimus bendradarbiaujant su JAV partneriais. Piniginių prizų steigėjas – Baltijos-Amerikos laisvės fondas.