Lietuvos verslo ir mokslo bendradarbiavimui kosmoso technologijų srityje ateina finansinis pastiprinimas. Jau spalio pradžioje startuos Inovacijų agentūros drauge su Europos kosmoso agentūra (EKA) kuruojamas kvietimas teikti projektus finansavimui. Kvietimo suma – 1 milijonas eurų, arba net trečdalis metinio Lietuvos įnašo į EKA biudžetą, rašoma pranešime žiniasklaidai.
„Lietuva tik praėjusiais metais tapo asocijuota Europos kosmoso agentūros nare, o mes jau matome pirmuosius rezultatus: visas galimybes verslui kurti ir realizuoti projektus šioje įdomioje ir perspektyvioje srityje. Tikiu mūsų šalies potencialu įsitvirtinti kosmoso technologijų rinkoje“, – sako Romualda Stragienė, Inovacijų agentūros direktorė.
Rugsėjo 14 d., trečiadienį, Vilniuje, „Hilton Garden Inn“ viešbutyje vyks specialiai šiam kvietimui pristatyti skirtas renginys „Industry Briefing for the 2rd RPS Call in Lithuania“.
Renginyje taip pat dalyvaus EKA atstovai. EKA šiame kvietime patikėtas paraiškų rinkimo ir vertinimo procesas. Lietuvos verslo ir mokslo atstovai turės galimybę asmeniškai pasikonsultuoti ir pristatyti savo idėjas EKA Technologijų diegimo skyriaus vadovui Matthew Bullock.
„Labai smagu, kad į Vilnių pavyko pasikviesti aukščiausio rango EKA atstovus pristatyti ateinantį Trečiųjų šalių programos (angl. Requesting Party Activity, RPA) kvietimą. RPA finansavimo schema skirta Lietuvos kosmoso sektoriaus gebėjimų stiprinimui tam, kad verslas ir mokslas pasirengtų visaverčiam dalyvavimui Europos kosmoso rinkoje ir regioninėse bei tarptautinėse tiekimo grandinėse“, – teigia Eglė Elena Šataitė, Inovacijų agentūros Kosmoso srities vadovė.
E.Šataitė pažymi, kad šiame renginyje ypač laukiama tų potencialių pareiškėjų, kurie anksčiau Europos kosmoso agentūros kvietimuose nedalyvavo arba finansavimo negavo. Be to, Trečiųjų šalių programos kvietime užsienio partneriai nebūtini, todėl šis finansavimas skirtas plėtoti toms technologijoms, kurioms kurti tarptautinis bendradarbiavimas nėra būtinas.
2021 metais Lietuva tapo asocijuota EKA nare. Ši narystė mūsų šalies įmonėms ir mokslininkams suteikia naujas galimybes vystyti įvairias pažangias technologijas, kurios būtų naudingos Europos kosmoso rinkai ir kurios padėtų didinti tarptautinį konkurencingumą bei skatintų tarptautinį bendradarbiavimą. Narystė taip pat suteikia galimybes Lietuvai dalyvauti įvairiose pasirinktose EKA programose įskaitant ir išimtinai Lietuvos įmonėms skirtą kvietimą teikti projektų paraiškas vystyti savo veiklas.