Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitiko su energetikos ministru Dariumi Kreiviu dėl svarbiausių spręstinų klausimų apsaugant elektros ir dujų vartotoj ų Lietuvoje interesus.
Šalies vadovas su ministru susitikime aptarė galimas tolesnes kompensacijas šalies gyventojams dėl žymiai išaugusių energijos kainų ir III-iąjį elektros rinkos liberalizavimo etapą.
Prezidentas išsakė poziciją, kad nereikėtų versti nepasirašiusiųjų sutarčių su nepriklausomais elektros tiekėjais to daryti iki šių metų gruodžio 18 d., taip pat netaikyti tokiems gyventojams baudos, tačiau taikyti jiems reguliuojamą elektros rinkos kainą.
„Laikinas kompensavimas gyventojams už elektrą ir dujas turi būti pratęstas, numatant didesnį kompensacijų dydį ir maksimalų valstybės remiamą ir skatinamą energijos suvartojimo lygį. Kompensacijas už elektrą buitiniams vartotojams būtų galima reikšmingiau didinti, kartu pritaikant remiamo elektros suvartojimo „lubas“. Tokiu būdu būtų sukurta paskata taupyti energiją. Išskirtinį dėmesį energetikos kainų šoko metu būtina skirti pažeidžiamiausioms visuomenės grupėms”, - sakė Prezidentas. Pasak jo, taip pat būtina apvarstyti ir PVM kompensavimo centriniam šildymui pratęsimą naujuoju šildymo sezonu.
Prezidentas su ministru D. Kreiviu taip pat aptarė nepriklausomų elektros tiekėjų patikimumo didinimą, sąžiningos konkurencijos tarp skirtingų tiekėjų užtikrinimą, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VERT) galių didinimą.
Šalies vadovo teigimu, reikia reguliacinės aplinkos pokyčių didinant nepriklausomų elektros tiekėjų patikimumą, pritaikant aukštesnius finansinio pakankamumo ir profesionalumo kriterijus, ir, pavyzdžiui, pasitelkiant rinkoje rezervinį fondą iš bendrų tiekėjų įnašų.
Prezidentas susitikime pabrėžė, kad siekiant išvengti oligopolijos šalies energetikos rinkoje turi būti atrastas balansas tarp kriterijų griežtinimo naujiems dalyviams ir rinkos augimo siekio, užtikrinant adekvačią konkurenciją tarp didžiųjų ir mažųjų rinkos dalyvių.
Pasak šalies vadovo, viena iš priemonių tikslams pasiekti – VERT galių stiprinimas, suteikiant reguliuotojui galimybę efektyviau atlikti energijos rinkos priežiūros funkciją.
„Įgalinus VERT operatyviai rinkti duomenis iš tiekėjų ir, pagal poreikį, teikti jiems atitinkamus nurodymus, būtų užtikrinta probleminių atvejų prevencija. Turi būti veiksmingai prižiūrimas ne tik didžiausias tiekėjas, tačiau visi didesni rinkos žaidėjai“, – teigė šalies vadovas.