Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos „Facebook“ puslapyje „Meteo.lt“ meteorologinių radarų specialistas Lukas Sudvajus paaiškino, kodėl kartais esant giedram dangui radarai rodo lietų. Pasirodo, dėl to kalti vabzdžiai.
„Atidžiau stebintys radaro informaciją mato, kad kartais danguje debesų nė su žiburiu nerasime, tačiau radaras vis tiek rodo silpną dulksną. Dažnai sulaukiame klausimų: „Žiūrėkit, radaras sugedo, o jūs nieko nedarote“. Atsakymas į panašius klausimus aiškus – radaro išsiųstas elektromagnetinių bangų spindulys, padedantis aptikti intensyvius kritulių debesis, atsispindi ne tik nuo sniego, lietaus ar krušos, bet ir nuo visų kitų savo kelyje sutiktų objektų“, – rašoma „Facebook“ pareiškime.
Pavyzdžiui, trečiadienio naktį debesų radaro spindulys savo kelyje nesutiko, tačiau pagavo kitokius – vabzdžų – debesis. L. Sudvajaus aiškinimu, panašūs vaizdai galimi ir karštą vasaros dieną, tačiau tuomet dažniau fiksuojama su atogrąžų oro mase atslinkusi drėgmė arba intensyvus garavimas nuo žemės paviršiaus.
„Vabzdžiai ir kiti trukdžiai paprastai fiksuojami netoli radaro (šiuo atveju Laukuvos), kur yra skenuojami patys apatiniai atmosferos sluoksniai, iki 1,5 km aukščio.
Radarų duomenys yra nuolat filtruojami, nes nieko nedarant vaizdas būtų ženkliai blogesnis. Taigi, svetainėje matoma radarų informacija tikrai patikima, tačiau kartais pasitaiko tam tikrų neatitikimų, kuriuos sutvarkyti su dabartinėmis technologijomis yra sunku, o kartais netgi visai neįmanoma“, – „Facebook“ paaiškino specialistas L. Sudvajus.