Penktadienį, Aplinkos projektų valdymo agentūrai (APVA) paskelbus kvietimą įstaigoms ir organizacijoms vėjo ir saulės elektrinėms įsirengti ar įsigyti dalį elektrinės iš vystytojų, per kelias valandas sulaukta 1 23 paraiškos už visas skirtas 25 mln. eurų investicijas.
„Absoliutus rekordas – dar ryte paskelbėme kvietimą įmonėms, o praėjus kelioms valandoms jau buvome gavę paraiškų visam numatytam finansavimui. Vienareikšmiškai tai susiję su išaugusiomis sąskaitomis už elektrą. Džiugu, jog ir valstybės bei savivaldybių įstaigos ir organizacijos eina tvaresniu keliu ir investuoja į ateitį,“ – sakė APVA Nacionalinių programų valdymo departamento direktorius Jonas Balkevičius.
Pasak Jono Balkevičiaus, Lietuvoje atsinaujinančių energijos išteklių (saulės elektrinių) galia turėtų padidėti dar daugiau kaip 30 MW, o kasmet į aplinką mažiau išmetama apie 150 tūkst. tonų CO2.
Teikti paraiškas galėjo valstybės ar savivaldybių institucijos ir įstaigos, tradicinės religinės bendruomenės, religinės bendrijos ar centrai, viešosios įstaigos, kurių savininkė arba dalininkė yra valstybė ar savivaldybė.
Subsidijos už 1 kW galios įrengtos ar įsigytos saulės elektrinės sieks 794 Eur/kW su PVM, o 1 kW įrengtosios galios vėjo elektrinės – 1321 Eur/kW su PVM. Maksimalus subsidijos dydis vienai įstaigai gali sudaryti iki 1,45 mln. eurų.
Planuojama, jog 2030 m. Lietuva pasieks visišką energetinę nepriklausomybę: 93 proc. reikalingos elektros energijos pasigaminsime patys, ir visa ji bus iš atsinaujinančių išteklių. Tokiu atveju Lietuva pagal vietinės atsinaujinančios energijos gamybą būtų tarp Europos lyderių.