Minint 200-ąsias mirties metines, Pakruojo rajone, Žeimelyje, įamžinamas šiame krašte gyvenusio, pasaulyje garsaus fiziko ir chemiko Theodoro von Grottusso atminimas. Mokslo pasaulyje genijumi laikyto Th.von Grottusso mokslinę veiklą tyrinėjęs profesorius Juozapas Algimantas Krikštopaitis teigė, kad jam galėjo būti paskirtos net dvi Nobelio premijos, jei tik šias būtų teikę prieš 200 metų.
Theodoro von Grottusso skulptūra / LRT stop kadras
Atokiame Gedučių kaime prieš 200 metų gyveno garsus pasaulyje mokslininkas Th. Grottussas. Iki šių dienų Grottussų šeimos dvaras jau nebeišliko, tačiau vis dar matomas kumetynas, kuriame buvo įrengta laboratorija, o joje ir gimė patys didžiausi fiziko ir chemiko atradimai.
18 amžiaus pabaigoje – 19 pradžioje gyvenęs bajoras Th. von Grotussas buvo elektrolizės teorijos kūrėjas, fotochemijos pradininkas. Didieji fizikai Michaelas Faraday`us ir Albertas Einsteinas rėmėsi Th. von Grottusso atradimais, jis buvo įkvėpėjas ir autoritetas.
„Profesorius Krikštopaitis kalbėdamas visą laiką sakydavo, kad jis galėjo gauti net 2 Nobelio premijas už savo atradimus fizikos ir chemijos srityje. Visi manė, kad jis yra keistuolis su savo bandymais, su savo atradimais. Dar kas buvo įdomu, kad jų Grottussų šeima buvo tokie išsilavinę žmonės – jo tėvas buvo kompozitorius, jie draugavo su Bachais“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja „Žiemgalos“ muziejaus vedėja Daiva Skrupskelytė.
Mokslo pasaulyje vertinamo, bet visuomenėje mažai žinomo mokslininko atminimą įamžino žeimeliškiai. Savo kraštiečio vardu pavadino gatvę, pastatė bronzinę skulptūrą. Ji – taip pat žeimeliškio skulptoriaus Kęstučio Balčiūno diplominis darbas. Gipsinė skulptūra eksponuota daugybėje šalių, tačiau iš bronzos buvo išlieta tik po 35 metų.
„Teko man iš bendro konteksto surasti tą cinkelį, koks galėjo būti tas Th. von Grottussas. Buvo vienintelis piešinys, kurį visi žino. Tas profilis, tai apie jį“, – tikina skulptorius.
Krėsle sėdintis mokslininkas rankoje laiko testamentą, kuriuo visą savo turtą išdalijo svetimiems.
„Jis parašė savo kaip testamentą, kiek tų sidabro rublių paaukoti liuteronų bažnyčiai, kiek visiems kitiems – savo varganiems darbininkams dvaro, taip toliau“, – sako K. Balčiūnas.
Th. von Grottussas gimė 1785 metais Leipcige, po Vokietiją keliavusio pianisto ir kompozitoriaus Dietricho Ewaldo von Grottusso šeimoje. Gedučių dvaras Pakruojo rajone priklausė motinai Eleonorai. Th. von Grottusso skulptūra Žeimelyje oficialiai bus atidengta kovo 26-ąją, minint 200-ąsias mokslininko mirties metines.