„Netflix“ gali tekti transliuoti Kremliaus propagandą, praneša politico.eu. Nuo kovo 1 d. Rusijoje prieinamam „Netflix“ bus taikomi nauji įsipareigojimai, kuriuos numato Rusijos ryšių reguliavimo tarnyba „Roskomnadzor“. Tarp JAV kino milžinei taikomų įsipareigojimų – ir prievolė transliuoti propagandinius kanalus.
Asociatyvi „Pixabay“ nuotr.
Praėjusiais metais Rusijoje transliuojamas „Netflix“ buvo įtrauktas į „audiovizualinių paslaugų registrą“, kurį kontroliuoja Rusijos ryšių reguliavimo tarnyba „Roskomnadzor“.
Kaip rašo politico.eu, šiame registre numatoma, jog Rusijos rinkai prieinamų srautinio perdavimo paslaugų, kuriomis kasdien naudojasi ne mažiau kaip 100 tūkst. vartotojų, tiekėjams reikalaujama transliuoti 20 Rusijos federalinių televizijos stočių srautus.
Tarp jų – tokie kanalai kaip „Первый канал“, NTV ir Rusijos ortodoksų bažnyčios valdomas kanalas „Spas“, rašo „Moscow Times“.
Anot politico.eu, kanalas „Первый канал“ glaudžiai siejamas su Kremliumi, o kanalo vadovybėje dirba keletas artimų V. Putino sąjungininkų. Tarp jų – Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos direktorius Sergejus Naryškinas ir Kremliaus administracijos vadovo pavaduotojas Aleksėjus Gromovas. Pastarojo pareigos apima valstybinės propagandos kūrimo ir plačios Maskvos cenzūros programos priežiūrą. Beje, anksčiau A. Gromovas ėjo V. Putino spaudos sekretoriaus pareigas.
Naujieji reikalavimai „Netflix“ paslaugoms būtų taikomi tik Rusijoje. Šioje šalyje JAV kino milžinė, politico.eu duomenimis, turi beveik milijoną prenumeratorių
Į klausimą, ar sutiks su Rusijos taikomomis naujomis taisyklėmis, „Netflix“ kol kas politico.eu neatsakė. Tiesa, portalo kalbinti ekspertai pastebi, jog mažai tikėtina, kad „Netflix“, atsižvelgdama į komercinius interesus, atsitrauktų iš Rusijos rinkos.
„Mažai tikėtina, kad jie atmes naujas taisykles ir išeis“, – sakė „Netflix“ verslo srityje besispecializuojanti tyrėja Catalina Iordache. Ji pridūrė, kad taip gali nutikti dėl partnerystės, kurią „Netflix“ jau turi su Rusijos nacionaline žiniasklaidos grupe (NMG), taip pat pinigų, kuriuos ji skyrė rusiško turinio, pavyzdžiui, draminio serialo „Anna K“ gamybai.
2020 m. apie partnerystę su NMG paskelbusi „Netflix“ gyrė sandorį, kuris, anot bendrovės, „nustatys naujus standartus užsienio srautinio perdavimo paslaugoms Rusijoje“. NMG valdo beveik 20 procentų Rusijos prokremliško „Первый канал“ akcijų, praneša politico.eu.
Panašu, jog tai – ne pirmieji Rusijos taikomi reikalavimai ir suvaržymai „Netflix“. Praėjusių metų lapkritį Rusijos Vidaus reikalų ministerija patvirtino, kad nagrinės šeimų apsaugos komisarės Olgos Baranets skundą dėl „gėjų propagandos“ „Netflixe“ platinimo.
Jei būtų nustatyta, kad „Netflix“ pažeidžia Rusijos įstatymus, draudžiančius „netradicinių seksualinių santykių“ sklaidą, įmonei gali grėsti baudos arba jos veiklos sustabdymas.
Nepaisant to, kad „Netflix“ nesiryžo atsisakyti Rusijos rinkos, kitos autoritarinės valstybės neleido srautinio perdavimo milžinei įsilieti į vietines rinkas. Kaip viešai atskleidžia „Netflix“, jos paslaugos nepasiekiamos Kinijoje, Kryme, Šiaurės Korėjoje ir Sirijoje, rašo politico.eu.