„SpaceX“ CEO Elonas Muskas gali netrukus sulaukti Mėnulio dydžio ieškinio.
©NASA/„Futurism“
Kai astronomai išsiaiškino, kad likimo valiai palikta SpaceX raketos pakopa veikiausiai rėšis į Mėnulį kovo pradžioje, kilo nemažai įdomių klausimų dėl tokių kosminių atliekų numetimo į Mėnulį.
Dabar kai kurie teisės ekspertai teigia, kad toks atsikratymas gali tapti pagrindu pateikti ieškinį Muskui ir „SpaceX“ – nors tokia byla vargu ar kada bus iškelta.
„Teoriškai, taip, – teisininkas Stevenas Kaufmanas sakė „Forbes“. – Praktiškai, veikiausiai ne“.
Kosmoso šiukšlinimas
Žinoma, svarbiausia priežastis, kodėl Muskas nebus paduotas į teismą yra ta, kad techniškai Mėnulis niekam nepriklauso. Tačiau jei „SpaceX“ raketos dalys atsitrenktų, tarkime, į Kinijos mėnuleigį, galėtų sulaukti rimto teisinio ieškinio.
Remiantis 1966 metų Kosmoso sutartimi ir 1972 metų Tarptautine teisinės atsakomybės už kosminių objektų sukeltą žalą konvencija, šalys gal kelti teisinius ieškinius, jeigu jų kosminius aparatus pažeidžia kitos šalys. Kitaip tariant, teoriškai taip nutikti gali.
Tačiau tai dar nearti dirvonai. „Tiesiog nėra daug precedentų“, – Forbes sakė advokatas Scotas Andersonas.
Įdomu, tačiau po sutarties pasirašymo vienas ieškinys buvo pateiktas. 1978 metais sovietinis palydovas suiro virš Kanados ir pažėrė radioaktyvias medžiagas atmosferoje. Kanados valdžia susitarė su Sovietų Sąjunga už varganus 3 milijonus dolerių nors pradinis ieškinys buvo 6 milijonai dolerių.
Muskui jo raketos susidūrimas su Mėnuliu tikriausiai nieko nekainuos. Tačiau Andersonas tikras, kad taip šiukšlinti Mėnulio jam ilgai nepavyks. Įsibėgėjant NASA „Artemidės“ programai ir šalims palydove rengiant bazes, tikriausiai to, ką galima daryti Mėnulyje kontrolė sugriežtės.
Pavyzdžiui, projekte dalyvaujančios šalys pasirašė „Artemidės“ susitarimą, kuriame išdėstytos kosmoso šiukšlinimą apribojančios taisyklės.
Tad, milijardieriai, šiukšlinkite Mėnulį kol dar galite.
Tony Tran / futurism.com