Didžioji dauguma Lietuvos gyventojų žino apie galimybę pasirinkti savo nepriklausomą elektros energijos tiekėją, o beveik pusė jų šį pokytį vertina palankiai. Tokius rezultatus atskleidė bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) užsakymu atlikta visuomenės apklausa. Ji parodė, kad programa palankiai vertinama dažniausiai dėl galimybės rinktis, kainų įvairovės ir konkurencijos, o neigiamai – dėl galimo elektros energijos brangimo.
„Apie visam šalies energetikos sektoriui ir jos gyventojams aktualų pokytį informuoja ESO. Aktyviai viešiname visus šio pokyčio įgyvendinimo etapus ne tik siekdami suteikti gyventojams reikiamą informaciją apie jiems sukurtas galimybes patiems pasirinkti vieną iš tarpusavyje konkuruojančių tiekėjų, bet ir norėdami užtikrinti visišką skaidrumą“, – teigia ESO Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila.
Anot rudenį atlikto tyrimo, informuotumo apie laisvos elektros rinkos sukūrimo programą lygis net 93 proc., t. y. 9 iš 10 gyvenamųjų būstų savininkų ar bendrasavininkų žino apie elektros energijos tiekėjo pasirinkimo procesą.
Apie pusę (46 proc.) elektros rinkos liberalizavimo programą žinančių žmonių ją vertina palankiai, tačiau beveik ketvirtadalis (23 proc.) pasižymi nepalankiu vertinimu ir kiek didesnė dalis gyventojų (31 proc.) vis dar neturi susiformavusios nuomonės apie programą, sunku ją įvertinti.
Teigiamas laisvos elektros rinkos sukūrimo proceso vertinimas daugiausiai siejamas su galimybe rinktis ir šis veiksnys dominuoja tarp palankaus vertinimo priežasčių. Greta išsiskiria ir mažesnių kainų elektros energijai, jų skirtingų pasiūlymų įvairovės svarba, o taip pat ir konkurencingų sąlygų, monopolijos nebuvimo rinkoje lūkesčiai.
Nepalankus laisvos elektros rinkos sukūrimo proceso vertinimas dažniausiai grindžiamas galimai aukštesne elektros energijos kaina. Antroje vietoje tarp priežasčių negatyviam vertinimui išryškėja emocinis faktorius – prisirišimas prie esamos situacijos ir dabartinio tiekėjo.
Apklausa parodė ir tai, kad trys ketvirtadaliai gyventojų žino apie „Pasirinkite tiekėją“ projekto interneto svetainę, kurioje pateikta visa aktuali informacija apie elektros rinkos dereguliavimo programą, tiekėjo pasirinkimą, aktualius klausimus ir daugiau.
Tyrimą atliko bendrovė „Norstat“, kurios metu apklausa 1 tūkst. respondentų.