Bendrovė, gaminanti 3D atspausdintą kapsulę „Sarco“, galinčią padėti įvykdyti pagalbinę savižudybę, įsitikinusi, kad Šveicarijoje ji galėtų būti naudojama jau kitais metais, rašo BBC.
„Sarco“ užsakė Šveicarijos teisės ekspertą, kuris nustatė, kad mašina nepažeidė jokių šalies įstatymų. Tačiau kiti teisininkai iškėlė klausimų.
Šveicarijoje veikianti pagalbinės savižudybės organizacija „Dignitas“ teigė, kad šis įrenginys vargu, ar sulauks „didelio pritarimo“.
Pagalbinė savižudybė, pagal kurią asmuo nusprendžia nutraukti savo gyvenimą dėl nepakeliamo skausmo arba nepagydomos ligos, yra legali Šveicarijoje. Per 2020 metus tokiu būdu mire apie 1300 žmonių. Kai kurios kitos Europos šalys taip pat yra įteisinusios eutanaziją ir pagalbinę savižudybę: Belgija, Nyderlandai, Liuksemburgas bei Vokietija. Dalyje šalių leidžiama pasyvi eutanazija, kai netaikomos priemonės palaikyti gyvybę. Tarp tokių šalių yra Austrija, Suomija, Švedija ir Norvegija.
Pagalbinė savižudybė nuo eutanazijos skiriasi tuo, kad pastaroji yra vykdoma gydytojo, pavyzdžiui, suleidžiant mirtiną injekciją. Pagalbinės savižudybės atveju itin sunkiai sergančiam ligoniui suteikiama tam tikra pagalba užbaigiant savo gyvenimą.
Šiuo metu Šveicarijoje pacientas aprūpinamas specialiais skysčiais, kuriuos suvartojus žmogaus gyvenimas pasibaigia. „Sacro“ kapsulė yra užtvindoma azotu, dėl kurio deguonies lygis greitai mažėja – viduje esantis žmogus netenka sąmonės. Kapsulė turi išėjimo mygtuką, jeigu asmuo apsigalvotų.
Danielis Huerlimannas, teisės ekspertas ir Sent Galeno universiteto docentas, „Sarco“ buvo parašytas ištirti, ar pagalbinės savižudybės kapsulės naudojimas nepažeis kokių nors Šveicarijos įstatymų.
Jis sakė BBC, kad jo išvados rodo, kad kapsulė „nėra medicinos prietaisas“, todėl jai nebus taikomas Šveicarijos terapinių produktų įstatymas.
Tačiau gydytoja, teisininkė ir Ciuricho universiteto profesorė Kerstin Noelle Vkinger Šveicarijos laikraščiui „Neue Zurcher Zeitung“ sakė: „Medicinos prietaisai yra reglamentuojami, nes manoma, kad jie turi būti saugesni už kitus gaminius. Vien todėl, kad produktas nėra naudingas sveikatai, nereiškia, kad jam neturi įtakos šie papildomi saugos reikalavimai.“
„Dignitas“ BBC teigė: „Jau 35 metus per dvi „Swiss Exit“ grupes ir 23 metus kartu su „Dignitas“ Šveicarija praktikuoja profesionalias pagalbines savižudybes su apmokytais darbuotojais, bendradarbiaujant su gydytojais.
Atsižvelgiant į šią nusistovėjusią, saugią ir profesionaliai vykdomą praktiką, neįsivaizduojame, kad technologinė kapsulė, skirta apsispręsti gyvenimo pabaigai, sulauks didelio pritarimo ar susidomėjimo Šveicarijoje.“
Kapsulės kūrėjas dr. Philipas Nitschke teigė, kad jo siekis yra „demedikalizuoti mirimo procesą“. „Mes norime pašalinti bet kokią psichiatrinę peržiūrą iš šio proceso ir leisti asmeniui pačiam kontroliuoti metodą“, – sakė jis. Jis ilgai agitavo dėl teisės numirti, už tai užsitarnavo pravardę „Daktaras Mirtis“.
P. Nitschke sulaukė daug kritikos dėl šios kapsulės – kai kurių kritikų teigimu, toks futuristinis dizainas romantizuoja savižudybę.