2023 metais vyksiančio Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga agentūra „Go Vilnius“ ir asociacija „Robotiada“ pakvietė vaikus iš visos Lietuvos dalyvauti komandinėse varžybose, skatinančiose domėtis technologijomis, inžinerija bei matematika. Varžybose dalyvaus 59 ugdymo įstaigos – iš viso daugiau nei 400 įvairaus amžiaus vaikų, tarp kurių – kas trečia mergaitė. Toks mergaičių įsitraukimas į technologijų ir robotikos projektą itin džiuginantis, turint omenyje, jog tarp dirbančiųjų technologijų srityje tik kas penkta Lietuvoje yra moteris.
Sulaukė didelio mergaičių įsitraukimo
Artėjančiam savo garbingam jubiliejui Vilnius pradėjo šventinę nuotaiką kurti jau nuo šių metų – vykdomi įvairūs šiai progai skirti projektai ir renginiai. Viena iš pasiruošimo gimtadieniui dalių taps ir tarptautinės „FIRST® LEGO® lyga“ varžybos, kuriose gali dalyvauti 4-16 metų amžiaus vaikai iš visos Lietuvos. Visos užsiregistravusios komandos šiemet kasmetinėse tarptautinėse varžybose dalyvaus nemokamai. Varžybų finalas numatytas metų pabaigoje.
Paraiškas dalyvauti atrankoje jau pateikė daugiau kaip pusšimtis įstaigų iš visos Lietuvos: darželiai, pradinės ir vidurinės mokyklos, gimnazijos, profesinio rengimo centrai, neformaliojo švietimo ir kitos įstaigos. Vilniaus judumo žemėlapį kurs vaikai iš Kauno, Elektrėnų, Pasvalio, Klaipėdos, Prienų, Kupiškio, Panevėžio, Joniškio, Priekulės, Kėdainių ir kitų miestų bei miestelių švietimo įstaigų.
Konkurso rengėjai pastebi, kad kasmet didėja mergaičių, besidominčių technologijomis, skaičius. Pasak organizatorių, didėjantis mergaičių įsitraukimas, atsižvelgiant į Lietuvos statistiką, itin džiuginantis – šalyje tarp technologijų srities pozicijas užimančių žmonių tik 23,6 proc. sudaro moterys. Vis dėlto, Lietuvoje vis daugiau dėmesio skiriama gamtos ir tiksliųjų mokslų populiarinimui bei vadinamajai STEM metodikai. STEM apima gamtos mokslus, technologijas, inžineriją ir matematiką bei siekia sudominti moksleivius šių sričių mokslais, pasirenkant juos kaip karjeros kryptį, taip pat didinti įvairovę, įtraukiant daugiau mergaičių ir moterų. Varžybos priskiriamos STEM metodikai – ji skatina vaikus labiau domėtis mokslu, technologijomis, inžinerija bei matematika ir gautas žinias pritaikyti realiame gyvenime.
Vilnius 700: kaip judam toliau?
Šių metų varžybų tema – „Vilnius 700: kaip judam toliau?“, kurios pagrindinės ašys yra judėjimas ir logistika. Mokiniai ir darželinukai, pasitelkdami „LEGO“ įranga bei programavimo įgūdžius, turės konstruoti robotus ir ieškoti su judėjimu susijusių problemų ir būdų, kaip tas problemas išspręsti. Projektines ir praktines varžybų užduotis kasmet pasaulyje bando įveikti milijonai vaikų iš 110 šalių.
„Lietuvoje yra daugybė talentingų ir kūrybiškų jaunų žmonių, kurie, tikime, gali pasiūlyti idėjas, ateityje tapsiančias realybe. Džiaugiamės vis didesne vaikų, įsitraukiančių į dinamišką mokslo ir technologijų pasaulį, įvairove. Savo sumanumu šie vaikai gali prisidėti prie Vilniaus gimtadienio šventės ir sostinės, kaip inovatyvaus miesto, augimo bei sukurti naują miesto judumo žemėlapį. Kas žino – galbūt pačių mažiausiųjų galvose gali gimti tai, kas pasitinkant jubiliejų Vilnių paverstų dar patogesniu, saugesniu ir šiuolaikiškesniu miestu“, – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė.
Dalyvaudami varžybose, vaikai bus išskirstyti į skirtingo amžiaus kategorijas ir dirbs su skirtingo sudėtingumo įranga bei programavimo kalbomis. Komandą galės sudaryti nuo 2 iki 10 vaikų bei treneris.
„Svarbus mūsų tikslas – paskatinti jaunus žmones spręsti problemas pasitelkiant naujoves. Nauji, šiuolaikiški transporto ir judumo sprendimai gali turėti įtakos pasaulio ekonomikos ateičiai. Džiaugiamės, kad vaikai visoje Lietuvoje yra taip aktyviai įsitraukę į pasiruošimą Vilniaus jubiliejui ir nori mokytis bei tobulėti tam, kad ateityje prisidėtų kuriant tokį miestą, kuriuo galės didžiuotis“, – teigia „Robotiados“ atstovas Saulius Vasiliauskas.