Trečiadienį Aplinkos ministerijoje su socialiniais ir ekonominiais partneriais aptarti Europos Komisijos siūlomi baterijų ir jų atliekų reglamentavimo pokyčiai svarbūs ir Lietuvai.
„Baterijos – tai vienas didžiausių sunkiųjų metalų ir pavojingų medžiagų koncentratų, naudojamų buityje, todėl turime daryti viską, kad gyventojams būtų patogu grąžinti panaudotas baterijas, o verslui – jas perdirbti naujam gyvenimui“, – sako aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
Siūlomas Baterijų ir baterijų atliekų reglamentas – tai pirmoji iš naujajame EK Žiedinės ekonomikos veiksmų plane numatytų iniciatyvų, kuri padės įgyvendinti Žaliojo kurso tikslus. Jis skirtas plėtoti žiediškumo principą baterijų sektoriuje, mažinti jų neigiamą poveikį aplinkai, užtikrinti, kad ES rinkai tiekiamų baterijų sudėtyje būtų perdirbtų medžiagų, kad jos būtų skirtos ilgai vartoti, tinkamai surenkamos ir perdirbamos.
EK siūlo nustatyti, kiek naujų baterijų sudėtyje turi būti antrinių žaliavų. Taip pat siūloma dabar nustatytą tikslą surinkti 45 proc. nešiojamųjų baterijų 2025 m. padidinti iki 65 proc., o 2030 m. – iki 70 proc. 2018 m. duomenimis, Lietuva surinko 47 proc. nešiojamųjų baterijų ir akumuliatorių.
Derybos dėl Baterijų ir baterijų atliekų reglamento, turėtų būti baigtos, kaip tikisi EK, šiais metais. Jis galėtų įsigalioti 2022 m. sausio 1 d. Reglamento reikalavimai būtų privalomi ir tiesiogiai taikomi visoje Europos Sąjungoje.