„Apple“ šiuo metu technologijų pasaulyje laikoma viena labiausiai vartotojų privatumu besirūpinančių didžiųjų bendrovių. Šį titulą kompanija bando pateisinti kiekvienais metais pristatydama įvairių naujų saugumo ir privatumo funkcijų bei nuolat tai pabrėžia savo produktų reklamose. Naujausias su tuo susijęs „Apple“ pasisakymas buvo nukreiptas ne prieš ką nors kitą, o patį populiariausią pasaulio socialinį tinklą – „Facebook“.
„Apple“ išsiuntinėjo laišką įvairioms žmogaus teisių stebėjimo grupėms, kuriame patikinama, jog naujoji „iOS 14“ operacinė sistema netrukus pasipildys naujomis vartotojų apsaugos priemonėmis. Tiesa, ši naujiena greičiausiai nebūtų sulaukusi didelio žiniasklaidos susidomėjimo, jei ne viena detalė – Kupertino milžinė nepraleido progos įgelti „Facebook“, teigdama, jog socialinis tinklas „renka duomenis, negerbdamas vartotojų privatumo“.
„Facebook“ to tikrai nebuvo linkusi nuleisti negirdomis – kompanijos vadovybė netrukus po to apkaltino „Apple“ bandant susprogdinti dūminę bombą ir nukreipti dėmesį nuo kitų svarbių dalykų. Socialinio tinklo vadovybė teigia, jog „Apple“ naudojasi dominuojančia padėtimi rinkoje, siekdama rinkti vartotojų duomenis pati ir neleisti tos pačios informacijos pasiekti konkurentams.
Vis dėlto prieš puolant teisti vieną ar kitą pusę, turėtume geriau įsigilinti į šio apsižodžiavimo kontekstą. „Apple“ dar šią vasarą vykusioje Kūrėjų konferencijoje, pristatydama „iOS 14“, užsiminė apie naujus duomenų rinkimo ribojimus, susijusius su trečiųjų šalių aplikacijomis. Deja, šių naujovių pristatymas buvo atidėtas iki 2021 metų, kadangi programėlių kūrėjai pasiskundė nespėsiantys tinkamai modifikuoti savo aplikacijų. Skaičiuojama, kad dėl šių „Apple“ įrenginių naudotojų duomenų rinkimo apribojimų įvairios kompanijos, o ypač socialiniai tinklai, praras galybę pinigų – jų pelnas iš reklamų verslo sumažės net ne milijonais, o milijardais.
Be abejonės, „Facebook“ dėl to labai pyksta ir netgi ryžosi teigti, jog „Apple“ apsimestiniu rūpesčiu privatumu iš tiesų bando nukreipti dėmesį nuo kompanijoje vykstančios pertvarkos iš inovatyvių elektronikos įrenginių gamintojos į bendrovę, pinigus uždirbančią iš „duomenimis paremtos programinės įrangos ir medijos“.
Tačiau, kaip ir žmonių santykiuose, taip ir technologijų rinkoje retai galima rasti situaciją, kai dėl konflikto būna kalta tik viena pusė. Kol „Apple“ ir „Facebook“ pešasi tarpusavyje, JAV antimonopolinio reguliavimo institucijos atlieka abiejų bendrovių verslo praktikos tyrimus, siekdamos apginti vartotojų valią ir gerovę.