Šiandien, pažymint Tarptautinę elektros ir elektronikos atliekų dieną, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę keisti vartojimo įpročius ir skatina sugedusią elektros ir elektronikos įrangą taisyti ir pakartotinai naudoti.
Į Lietuvos rinką kasmet patenka vis daugiau elektronikos: jos vienam gyventojui 2017 m. teko 11,8 kg, o 2018 m. – 12,7 kg. Deja, žmonės linkę seną elektros ir elektronikos įrangą kaupti, užuot ją perdavę pakartotinai naudoti ar tinkamai sutvarkyti. Tai rodo ir mažėjantys surenkami šios įrangos atliekų kiekiai: 2016 m. vienam gyventojui susidarė sudarė 4,7 kg, o 2018 m. – 4,3 kg. Elektros ir elektroninės įrangos atliekų randama ir mišriame komunalinių atliekų sraute. Jos, tyrimų duomenims, šiame sraute sudaro vidutiniškai 0,4 proc. visų atliekų.
Aplinkosaugininkai primena, kad sugedęs elektroninis prietaisas gali būti taisomas, o tapęs nereikalingu, bet dar tinkamas naudoti – perduodamas pakartotinai naudoti, ir tik nebepataisomą prietaisą reikėtų atiduoti atliekų tvarkytojui.
Elektros ir elektroninės įrangos atliekų negalima ardyti, maišyti su kitomis atliekomis. Joms sutvarkyti gyventojai turi įvairių galimybių: seną įrangą nemokamai atiduoti tos pačios paskirties įranga prekiaujančiam platintojui, pristatyti į atliekų surinkimo vietas prekybos centruose, įstaigose ir pan., nuvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles , atiduoti surenkant didelių gabaritų atliekas apvažiuojamojo surinkimo metu, išsikviesti elektros ir elektroninės įrangos atliekų tvarkytojus, kad jie išsivežtų nebenaudojamą įrangą.
Naudingų patarimų apie atliekų, tarp jų ir elektros ir elektroninės įrangos, prevenciją, tvarų vartojimą ir kitais klausimais galima rasti Aplinkos ministerijos vykdomo projekto „Darnūs namai“ socialiniuose tinkluose.