Rusijoje veikiantis tiriamosios žurnalistikos portalas „The Bell“ pranešė, kad šalies Federalinė saugumo tarnyba (FSB) liepė kai kurioms didžiosioms internetinėms kompanijoms suteikti nuolatinę prieigą prie savo vidinių sistemų.
Teigiama, kad šios priemonės gali paveikti daugybę Rusijos internetinių paslaugų, kurių tiekėjai buvo įtraukti į specialų sąrašą, įpareigojantį teisėsaugai paprašius pateikti vartotojų duomenis ir susirašinėjimus.
Asociatyvi nuotr. Pixabay.com
Naujienų agentūros „Reuters“ duomenimis, įmonių sąrašą sudarė Rusijos komunikacinių technologijų prievaizdas „Roskomnadzor“. Jame yra įrašyta per 200 subjektų, tarp kurių – populiari susirašinėjimo programėlė „Telegram“, kai kurie „Yandex“ serveriai, socialinis tinklas VK ir internetinės prekybos puslapis Avito.ru.
„The Bell“ rašo, kad praėjusiais metais kompanijos gavo įsakymą įsidiegti specialią įrangą, leidžiančią FSB darbuotojams gauti prieigą prie informacinių sistemų, ir suteikti reikiamus raktus atkoduoti vartotojų susirašinėjimams. Nepaklususios kompanijos bus užblokuotos.
Stiprėjanti interneto kontrolė Rusijoje sulaukė pakankamai daug kritikos iš opozicijos politikų ir išprovokavo aktyvistų, susirūpinusių vis didėjančiu valstybės kišimusi į virtualų pasaulį, protestus.
Šalis jau anksčiau bandė užblokuoti prieigą prie susirašinėjimo programėlės „Telegram“, kai ji nesutiko suteikti saugumui prieigos prie slaptų vartotojų susirašinėjimų. Valdžia taip pat pradėjo domėtis užsienio kompanijomis, tarp kurių buvo ir pasimatymų programėlė „Tinder“.
Jos atstovai praėjusiais metais pranešė, kad sutiko dėl programėlės įtraukimo į „Roskomnadzor“ registrą, tačiau patikino nepaviešinę vartotojų duomenų. „The Bell“ negalėjo patvirtinti, ar „Tinder“ buvo liepta pasidalyti vartotojų duomenimis ir susirašinėjimais.