Ne vieną kartą girdėjome skambius „Apple“ pareiškimus apie jų rūpestį saugant vartotojų asmeninius duomenis. Neseniai dėl to pasipiktino pats JAV prezidentas D. Trump, kad „Apple“ atsisako atrakinti žudiko „iPhone“, kai JAV valstybė padeda Amerikos įmonei. Tačiau, kaip praneša „Reuters“, „Apple“ atsisakė planų visiškai apsaugoti vartotojų „iPhone“ ir „iPad“ atsargines kopijas po to, kai FTB pateikė skundą dėl tokių įmonės veiksmų.
„Apple“ ne vienerius metus kūrė saugančios vartotojų privatumą ir gaminančios saugiausius įrenginius įmonės reputaciją, tačiau dabar nutarė, kad atsarginės kopijos, sukurtos naudojant „iCloud“, yra visai kitas dalykas . Ši informacija užšifruota, kad būtų apsaugota nuo išorės užpuolikų, tačiau pati „Apple“ turi iššifravimo raktus ir dalijasi šia informacija su policija bei vyriausybėmis, kai to reikalauja įstatymai.
Privatumo šalininkai „Electronic Frontier Foundation“, ilgą laiką kritikavo tokius susitarimus, tačiau „Apple“ sako, kad to reikia pačių vartotojų labui. „Sukūrus „iCloud“ atsarginę kopiją mūsų vartotojai gauna iššifravimo raktą, kurį turime ir mes. Tai darome todėl, kad kai kurie vartotojai pameta arba pamiršta šį raktą ir tikisi pagalbos iš mūsų, kad susigrąžintų senus duomenis“, – sakė generalinis direktorius Tim Cook.
Dar 2018 m. „Apple“ ketino atsisakyti šios saugumo spragos, tačiau pasikalbėjusi su FTB tarnybomis „iPhone“ gamintoja pakeitė savo nuomonę. Kaip teigia šaltinis, sprendimui turėjo įtakos ilgas 2016 m. „Apple“ mūšis su FTB dėl „iPhone“, priklausančio vienam iš San Bernardino šaulių . FTB pareikalavo, kad „Apple“ suteiktų prieigą prie šaulio „iPhone“ telefono, tačiau „Apple“ atsisakė, sakydama, kad tai visam laikui pakenks jos saugumo įvaizdžiui. Galiausiai FTB pasiekė savo.
FTB pareigūnai motyvavo „Apple“, kad toks įmonės sumanymas pakenks institucijos tyrimams. FTB ir kitos teisėsaugos institucijos reguliariai prašo „Apple“ iššifruoti „iCloud“ duomenis, o 2019 m. pirmąjį pusmetį pareigūnai paprašė prieigos prie tūkstančių paskyrų. „Apple“ atsako, kad ji patenkina 90% tokių prašymų ir atmetė generalinio prokuroro William Barr kritiką, kad įmonė neteikė FTB jokios pagalbos.
Paaiškėjus šiai informacijai, „Telegram“ įkūrėjas Pavel Durov pareiškė savo paskyroje, kad „nuo dabar „iCloud“ yra oficiali yra stebėjimo priemonė. Programos, kurios saugo jūsų asmeninius pranešimus dėka šios paslaugos (pvz., „WhatsApp“), yra iškilusios problemos dalis“.