Įvairios Azijos milžinės kompanijos Vakarų pasaulyje dažnai kaltinamos abejotina vartotojų duomenų naudojimo praktika. Tačiau šįkart „Xiaomi“ ir „Tencent“ užsitraukė tėvynės prievaizdų nemalonę.
Vienas didžiausių Kinijoje elektronikos gamintojų „Xiaomi“ ir į įvairias internetines paslaugas investuojanti bei viena itin populiaraus žaidimo „PUBG“ savininkių „Tencent“ yra kaltinami neteisėtu duomenų rinkimu savo šalyje. „Fossbytes“ informuoja, kad Kinijos vyriausybė apkaltino šias kompanijas nelegaliai savinantis vartotojų asmeninę informaciją. Jei tiksliau Pramonės, Informacijos ir Technologijų ministerija sudarė 41 aplikacijos, kurios pažeidžia nacionalinius asmeninių duomenų rinkimo ir pardavimo įstatymus, sąrašą.
Šiame sąraše randame tokias programėles kaip „Xiaomi Finance“, „Tencent QQ“ (viena populairiausių Kinijoje susirašinėjimo programėlių) ir „QQ Reading“ („Tencent priklausanti elektroninių knygų platforma). Teisybės dėlei reikia pasakyti, jog valdžios nemalonę užsitraukė ir daugiau didelių įmonių – „Sina Corp“, valdanti populiariausią šalyje socialinį tinklapį „Weibo“ bei itin gausiai skaitomi „36Kr“ ir „Sohu News“ naujienų portalai.
Kinijos institucijų kampanija prieš neteisėtą asmeninių duomenų rinkimą
Pasak Kinijos valdininkų, jie yra pasirengę padvigubinti savo pastangas kovojant su aplikacijomis, kurios nekreipia daug dėmesio teisei į privatumą.
Ministerijos darbuotojų dėmesį itin traukia didelę vartotojų bazę turinčios paslaugos. Tai greičiausiai yra praėjusį mėnesį pradėtos kampanijos, skirtos galiojančių asmens duomenų rinkimo ir komercinio naudojimo įstatymų nepaisančių mobiliųjų programų įtraukimui į juodąjį sąrašą ir blokavimui, tąsa. Ministerija pažymėjo, kad už detalų aplikacijų, kurių atsisiuntimų skaičius yra itin didelis, tyrimą bus atsakinga nepriklausoma institucija.
Nuo pat šios iniciatyvos pradžios 8000 programėlių kūrėjai pripažino netinkamai tvarkantys vartotojų duomenis ir jau informavo valdžią ėmęsi veiksmų tam ištaisyti. Vis dėlto į minėtąjį 41 aplikacijos juodąjį sąrašą įtrauktos garsios programos išlieka probleminėmis ir toliau neteisėtai renka ameninius duomenis, nepaisydamos ministerijos pastangų. Pavyzdžiui, jos per dažnai prašo vartotojų suteikti prieigą prie tam tikrų duomenų (pavyzdžiui, lokacijos, kontaktų sąrašo, atmintinės) ir dirbtinai apsunkina reklaminės informacijos prenumeratos nutraukimo procesą.