Praėjusiais metais Venecijos kino festivalyje sudalyvavęs ir tarptautinio pripažinimo sulaukęs virtualios realybės projektas „Angelų takais“ („Trial of Angels“) vėl dėmesio centre. Kristinos Buožytės ir Vitalijaus Žuko (studija OKTA) sukurta, Mikalojaus Konstantino Čiurlionio darbų įkvėpta virtuali patirtis Jungtinėje Karalystėje pelnė už pasiekimus mene ir technologijose skiriamą apdovanojimą „Lumen Prize for Art and Technology“.
Nuo 2012-ųjų kasmet organizacijos „Lumen Arts Projects“ rengiamas konkursas skirtas surasti ir parodyti kūrėjus, apjungiančius tradicinio ir skaitmeninio meno idėjas. Į finalą patekę darbai ne tik apdovanojami piniginiais prizais, bet ir keliauja po įvairius meno renginius pasaulyje. Per organizacijos gyvavimo metus surengta daugiau nei 30 parodų.
Šiemet kartu su lietuviškaisiais „Angelų takais“, laimėjusiais išplėstos realybės (XR) kategorijoje, apdovanoti dar aštuoni kūriniai, supažindinantys žiūrovus su netikėtomis patirtimis ir unikaliais sprendimais. „Love Birds, Night Birds, Devil-Birds“ – interaktyvios pasakos instaliacija, apsupanti žiūrovą keliais ekranais. „Drawing Operations“ – duetas, kurio metu pramoninis robotas kartu su dailininke Sougwen Chung realiu laiku kuria paveikslus. „We Are All Made Of Light“ šviesos instaliacijoje patys lankytojai paverčiami žvaigždėtais siluetais ir judėdami sukuria dinamišką galaktikos erdvę. Kiekvieno dalyvio sukuriamas skaitmeninis vaizdas įrašomas, tad daugėjant lankytojų interaktyvus paveikslas pildosi.
Specialus moterims mene ir technologijose skirtas apdovanojimas atiteko dailininkei Dr. Alexandra Daisy Ginsberg, kuri kartu su biotechnologijų kompanija „Ginkgo Bioworks“ sukūrė dviejų dėl žmonių veiklos išnykusių gėlių įkvėptą skaitmeninį peizažą „Resurrecting the Sublime“, papildytą iš jų DNR susintetintu kvapu. Pagrindinis prizas atiteko darbui „Melting Memories“ – didelio formato skaitmeninės grafikos paveikslui, kuris sukuria gyvos judančios skulptūros iliuziją.
Lietuviškas kūrinys apdovanojimuose pristatytas kaip „duoklė multimedijos meno pirmtakui ir vienam didžiausių abstrakčiojo meno pionierių Europoje, M.K. Čiurlioniui, kuris sulaužė ribas tarp skirtingo meno formų, kad sukurtų naują savo kosmologija paremtą pasaulį“. „Kuriant šį darbą, įvyko natūrali simbiozė tarp meno ir naujausių technologijų, kurios tapo idealiu įrankiu, padėjusiu atskleisti M.K.Čiurlionio kūrybą nauju kampu. Jo skirtingos kūrybos sritys papildo viena kitą ir susijungia į tobulą dermę, kurią žiūrovas gali pilnai patirti virtualios realybės platformoje“, – patirtį „Angelų takais“ apibūdino Kristina Buožytė. „Esame laimingi ir jaučiamės pagerbti, kad mūsų VR patirtis gavo tokį išskirtinį apdovanojimą. Tikimės, tai padės skleisti žinią ne tik apie mūsų darbą, bet daugiausia apie M. K. Čiurlionio kūrybą, kuri yra paveiki įvairiausiose formose“, – apdovanojimą komentavo Vitalijus Žukas.
„Angelų takais“ kūrėjai be tarptautinių renginių nepamiršta ir gimtųjų namų – M.K. Čiurlionio muziejaus Kaune. Po daug dėmesio sulaukusios virtualaus potyrio demonstracijos, „Angelų takais“ jau netrukus ketina sugrįžti į muziejų ir tapti nuolatine ekspozicijos dalimi.